Podľa najnovšej štúdie mohli mať stavitelia slávneho Stonehenge tmavú pleť. Vedci z Univerzity vo Ferrare v Taliansku analyzovali 348 starovekých genómov z celej Eurázie a zistili, že takmer všetci Európania mali tmavú pokožku až do obdobia pred približne 3 000 rokmi.
Keďže Stonehenge bol postavený pred asi 5 000 rokmi, odborníci predpokladajú, že jeho stavitelia mali tmavší pigment pleti, tmavé vlasy a oči. Výskumníci tiež zistili, že tmavšiu pokožku mala väčšina Európanov ešte pred 1 700 rokmi.
Doktorka Silvia Ghirotto, evolučná biologička a vedúca výskumu uviedla pre denník The Telegraph: „Analýzou starovekej DNA od 348 jedincov pokrývajúcich obdobie 45 000 rokov sme zrekonštruovali zložitý obraz. Svetlá pigmentácia sa objavovala len sporadicky v rámci prvých fáz osídlenia Európy.“
Pomalý prechod k svetlej pleti
Tento posun k svetlej pleti sa udial pomalšie, ako sa predpokladalo, a bol ovplyvnený migráciou populácií do severnejších oblastí s nižším prísunom slnečného svetla, kde bola potrebná lepšia absorpcia vitamínu D.
K zmene genofondu mala prispieť aj migrácia svetlejšie pigmentovaných farmárov z Anatólie, tiež známej ako Malá Ázia. Ide o polostrov v západnej Ázii, ktorý dnes tvorí väčšinu územia Turecka.
Podľa tejto štúdie medzi jedincami z paleolitického obdobia (13-35-tisíc rokov dozadu) malo:
- 92 % tmavú pokožku
- 8 % stredne tmavú
- a nikto nemal svetlú pokožku.
V železnej dobe (pred 1 700 až 3 000 rokmi) malo:
- 55 % jedincov tmavú pokožku
- 27 % stredne tmavú
- a 18 % svetlú pokožku.
Stonehenge zrkadlí počiatky civilizácie
Stonehenge je jednou z najikonickejších historických pamiatok Európy. Celý pamätník je orientovaný na východ a západ slnka počas zimného slnovratu, čo naznačuje jeho duchovný a astronomický význam.
Dodnes sa tu každoročne stretávajú takzvaní neo-druidi – stúpenci pohanstva a starobylých náboženstiev, aby oslávili tento astronomický fenomén.
Hoci je pamiatka pre verejnosť sčasti uzavretá a dotýkanie sa kameňov nie je povolené, počas letného a zimného slnovratu, ako aj jarnej a jesennej rovnodennosti, majú návštevníci k monumentu čiastočný prístup.