Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley predstavili svetu farbu, ktorú nazvali OLO. Jej jedinečný odtieň a extrémna sýtosť vyvolávajú u pozorovateľov úplne nový vizuálny zážitok. Taký, aký sa vymyká bežnému spektru farieb, na aké sme zvyknutí. OLO vznikla vďaka prelomovej technológii stimulácie oka pomocou laseru.
Farba, akú ľudstvo ešte nezažilo
OLO je podľa výskumníkov natoľko unikátna, že sa vymyká všetkému, čo bežne vnímame. Hoci ju najbližšie môžeme opísať ako intenzívnu modrozelenú až tyrkysovú, jej sýtosť a žiarivosť sú úplne bezprecedentné. Nie je to len nový odtieň, ale nová kvalita farebného vnímania, píše sa vo vedeckej štúdii zverejnenej v časopise Science Advances.
Ako je možné, že vznikla „nová farba“?
Farba je výsledkom spôsobu, akým naše oči. Konkrétne čapíky na sietnici reagujú na rôzne vlnové dĺžky svetla. Bežne však žiadna farba nestimuluje len jeden typ čapíka, čo obmedzuje sýtosť farieb, ktoré dokážeme vidieť. Vedci z Kalifornskej univerzity ale vyvinuli metódu, ako pomocou lasera presne zacieliť len jeden typ čapíka, konkrétne M čapíky, ktoré reagujú na stredné vlnové dĺžky.
Laserom k farbe OLO
Pomocou špeciálneho zaostreného laserového lúča s názvom Oz sa výskumníkom podarilo izolovane stimulovať len M čapíky u piatich dobrovoľníkov. Tí následne hlásili vizuálny vnem, ktorý nevedeli zaradiť do bežného farebného spektra. Nová farba sa im javila ako „extrémne sýta modrozelená“, akú doteraz nezažili.
Čo robí farbu výnimočnou?
Podľa výskumu publikovaného v prestížnom časopise Science Advances dosiahla OLO pri hodnotení sýtosť až 4 z 4 bodov, čo ďaleko prevyšuje bežné hodnoty iných farieb s podobným odtieňom (tie dosahujú v priemere len 2,9). Navyše, OLO leží mimo bežného farebného gamutu, čiže mimo oblasti, ktorú dokážeme zobraziť na monitoroch či vytlačiť na papier.
Budúcnosť vnímania farieb?
Zatiaľ čo vedci ešte len skúmajú praktické aplikácie tohto objavu, OLO už teraz otvára nové otázky o hraniciach ľudského vnímania. Čo ak existujú ďalšie farby mimo bežného spektra, ktoré doteraz zostávali skryté len preto, že sme ich nemali ako vidieť?