Ubytovacie zariadenia na Slovensku mali v marci 2025 takmer 406-tisíc hostí. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka bola celková návštevnosť mierne nižšia o necelé 1 %. Stále však zaostávala za predpandemickým rekordom z marca 2019 – konkrétne o 6,4 %, čo predstavuje zhruba 28-tisíc hostí.
Návštevníci strávili spolu viac ako milión nocí, čo je pokles o 3,5 % oproti marcu 2024. Priemerný pobyt trval 2,5 noci, informoval podľa najnovších údajov Štatistický úrad SR.
Nemci prečíslili Rakúšanov
Medzi najčastejších zahraničných návštevníkov patrili turisti z Českej republiky, Poľska a Nemecka.
Tieto krajiny tradične dominujú v štatistikách príchodov a ich podiel sa pohybuje približne na úrovni 26 %, 15 % a 11 % .
Dve tretiny domáci, tretina turisti
Z celkového počtu návštevníkov tvorili takmer dve tretiny domáci hostia – spolu 263-tisíc osôb, čo je medziročne o niečo menej než v roku 2024. V porovnaní s rokom 2019 klesol počet Slovákov ubytovaných v marci o – 6 %.
Zahraničných turistov prišlo približne 143-tisíc, čo predstavuje medziročný pokles len takmer o – 2 %. Oproti marcovému maximu spred pandémie chýbalo zhruba 8 % zahraničných návštevníkov.
Domáci preferujú hory, cudzinci Bratislavu
Bratislavský kraj prilákal najviac návštevníkov – takmer 100-tisíc, z toho viac ako polovicu tvorili cudzinci (59-tisíc). Nasledoval Žilinský kraj s 94-tisíc návštevníkmi. Tieto dva regióny spolu tvorili takmer polovicu všetkých marcových ubytovaní v SR.
Slováci najčastejšie smerovali do horských oblastí – Žilinský kraj (61-tisíc hostí) a Prešovský kraj (56-tisíc hostí) spolu ubytovali až 44 % domácich turistov.
Pokles vo Vysokých Tatrách
Z 8 krajov Slovenska evidovali medziročný pokles návštevnosti štyri – Trenčiansky, Banskobystrický, Trnavský a Prešovský kraj.
Najväčší pokles mal Prešovský kraj, kde medziročne ubudlo až 7 % hostí. Napriek tomu tento región ako jediný prekonal predpandemickú úroveň (o 2 %), keďže v rokoch 2023 a 2024 zaznamenal historicky najvyššiu návštevnosť.
Naopak, v štyroch regiónoch návštevnosť mierne stúpla – najvýraznejšie v Košickom kraji (+4,4 %), nasledoval Žilinský kraj (+1,3 %).
Do marca prišlo 1,3 milióna hostí
V období január – marec 2025 sa v slovenských ubytovacích zariadeniach ubytovalo takmer 1,3 milióna osôb, čo predstavuje medziročný nárast o 5 %. V porovnaní s rovnakým obdobím v rekordnom roku 2019 bola návštevnosť o 1 % vyššia.
Zahraničná klientela rástla rýchlejšie ako domáca – o takmer 7 %, zatiaľ čo Slováci zvýšili ubytovania o necelé 4 % oproti vlaňajšku
Cudzinci v Bratislave míňali
Za prvý kvartál dosiahli ubytovacie zariadenia tržby takmer 154 miliónov eur bez DPH, čo je nárast o 16 % oproti rovnakému obdobiu v roku 2024.
Domáci návštevníci vygenerovali 58 % tržieb, na dovolenky teda minuli menej ako cudzinci, ktorých bola tretina. Najvyššie tržby zaznamenali Žilinský, Prešovský a Bratislavský kraj, ktoré spolu tvorili viac než dve tretiny z celkových tržieb.
Zaujímavosťou je, že len v Bratislavskom kraji dominovali tržbám cudzinci, a to výrazne – až 66 %. V Žilinskom kraji boli tržby z domácej a zahraničnej klientely takmer vyrovnané.
Koľko máme ubytovaní?
K 1. štvrťroku 2025 bolo na Slovensku aktívnych 5 122 ubytovacích zariadení, ktoré ponúkali spolu 73-tisíc izieb a 203-tisíc lôžok (vrátane kempingových miest). Využitie izieb dosiahlo 27,5 %, využitie lôžok bolo na úrovni 23,7 %.
Každé ubytovanie tak v priemer za tri prvé mesiace zarobilo zhruba 30-tisíc eur, v tomto sektore sú však veľké rozdiely.
Nižšia DPH nepomohla cenám
Napriek zníženiu sadzby DPH na ubytovacie služby z 10 % na 5 % od 1. januára 2025 (iné sadzby sa zvýšili z 20 % na 23 %) sa ceny ubytovania na Slovensku v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšili.
Podľa údajov Štatistického úradu SR zaznamenali stravovacie a ubytovacie služby v januári 2025 medzimesačný nárast cien o 2,5 %.