Vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o colnej politike znepokojili investorov. Obávajúc sa spomalenia hospodárskeho rastu v dôsledku obchodných vojen, začali masívne predávať akcie. V dôsledku toho hodnota cenných papierov na americkom akciovom trhu od februára poklesla o štyri bilióny dolárov (približne 3,72 bilióna eur).
Výpredaj akcií zintenzívnil pokles na trhu
Trumpov príval nových opatrení vyvolal neistotu medzi podnikmi, spotrebiteľmi a investormi, uvádza agentúra Reuters. Problematické sú najmä časté zmeny ciel voči hlavným obchodným partnerom, ako sú Kanada, Mexiko a Čína, píše portál idnes.cz.
„Jasne vidíme výraznú zmenu nálady,“ povedala Ayako Yoshioka, hlavná investičná analytička spoločnosti Wealth Enhancement. Výpredaj na akciovom trhu sa v pondelok (10. 3.) ešte zintenzívnil. Index S&P 500 klesol o 2,7 %, čo predstavuje najväčší denný pokles v tomto roku. Nasdaq Composite poklesol o štyri percentá, čo je jeho najväčšia jednodňová strata od septembra 2022.
Index S&P 500 v pondelok uzavrel o 8,6 % nižšie v porovnaní so svojím rekordom z 19. februára, pričom akcie v ňom zahrnuté odvtedy stratili trhovú hodnotu viac ako 4 bilióny USD (približne 3,72 bilióna eur). Technologický Nasdaq je približne 10 % pod svojím decembrovým maximom.
Investori čelili neistote kvôli Trumpovým opatreniam
Trump sa cez víkend odmietol vyjadriť k tomu, či by USA mohli upadnúť do recesie, a investori sa už teraz obávajú vplyvu jeho obchodnej politiky. „Úroveň neistoty spôsobená colnými vojnami proti Kanade, Mexiku a Európe spôsobuje, že predstavenstvá a vrcholoví manažéri prehodnocujú svoj ďalší postup,“ povedal Peter Orszag, výkonný riaditeľ investičnej banky Lazard.
„Ľudia dokážu pochopiť pretrvávajúce napätie s Čínou, ale opatrenia týkajúce sa Kanady, Mexika a Európy ich mätú. Ak sa to v najbližšom mesiaci nevyrieši, mohlo by to vážne poškodiť hospodárske vyhliadky USA,“ dodal Orszag.
Index S&P 500 tak už vrátil všetky zisky dosiahnuté od Trumpovho novembrového znovuzvolenia. Investori spočiatku verili, že Trumpov prorastový program vrátane zníženia daní a deregulácie bude pre akcie prínosom, ale neistota v súvislosti s clami a ďalšími zmenami ich dôveru oslabila.
„Prevládala predstava, že po nástupe Trumpa do funkcie bude všetko perfektné,“ povedal Michael O’Rourke, hlavný trhový stratég spoločnosti JonesTrading. Dodal však, že s každou štrukturálnou zmenou prichádza neistota. „Je pochopiteľné, že ľudia sa začínajú trochu obávať.“
„Veľa ľudí sa už nejaký čas obáva, že americké akcie sú nesmierne nadhodnotené a hľadajú katalyzátor korekcie trhu,“ povedal Dan Coatsworth, investičný analytik spoločnosti AJ Bell.
Podľa neho by týmto dôvodom mohla byť kombinácia obáv z obchodnej vojny, geopolitických napätí a neistoty ohľadom hospodárskeho vývoja.