Koalícia ochotných chce na Ukrajinu vyslať mierovú misiu. Jej jednotky budú slúžiť ako odstrašujúca sila

Keir Starmer (vľavo) a Volodymyr Zelenskyj (vpravo)
Keir Starmer (vľavo) a Volodymyr Zelenskyj (vpravo). Zdroj: X/David Poulden Esq , Niklas (Workation & Uni-Grind)
Reklama

Podľa britského denníka The Sunday Times, ktorý sa odvoláva na vládne a armádne zdroje, by koalícia ochotných mala vyslať na Ukrajinu viac než 10-tisíc vojakov na mierovú misiu. Tieto jednotky, prevažne z Británie a Francúzska, budú slúžiť ako odstrašujúca sila, ktorá má zabrániť ruskej agresii v prípade, že by sa uzavrelo prímerie.

Keir Starmer s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom dávajú dokopy „koalíciu ochotných“ spojeneckých národov na ochranu Ukrajiny po akejkoľvek mierovej dohode. Hlavné otázky však zostávajú o tom, ako to bude vyzerať, ak bude dohoda podpísaná bez amerického leteckého spravodajstva a vzdušného krytia, keďže britskí a francúzski lídri lobujú v Bielom dome, aby to poskytol. Píše Politico.

Podľa denníka The Sunday Times, počas sobotňajšieho virtuálneho rokovania britského premiéra Keira Starmera s predstaviteľmi 29 krajín, sa spomenul plán na vyslanie viac než 10-tisíc vojakov na Ukrajinu na mierovú misiu. Starmer, ktorý je iniciátorom tejto iniciatívy, uviedol, že je čas konať a že vyjednávanie o misii prechádza do „operačnej fázy“. Britský minister obrany John Healey sa vo štvrtok stretne s vojenskými lídrami v Londýne, aby objasnili detaily plánovaného nasadenia. Podporu plánu vyjadrila väčšina európskych štátov, Austrália, Kanada a Nový Zéland.

Jednotky, ktoré majú byť nasadené, pravdepodobne výrazne prekročia pôvodný počet 10-tisíc vojakov, pričom ich cieľom bude odradiť Rusko od ďalšej invázie v prípade prímeria medzi Moskvou a Kyjevom. Kým asi 35 krajín prisľúbilo poskytovať zbrane, logistiku a spravodajské informácie, podrobnosti o štátoch, ktoré pošlú pozemné jednotky, zatiaľ nie sú známe.

Iniciatíva sa tiež týka nasadenia dvoch britských protiponorkových lodí, ktoré sú pripravené na operácie v Čiernom mori, ak Turecko umožní ich prístup cez Bospor a Dardanely. Turecko v januári uviedlo, že dve lode na vyhľadávanie a ničenie mín nepustia do Čierneho mora. Zdôvodnilo to tým, že by porušilo medzinárodný pakt ohľadom plavby cez tieto úžiny v čase vojny.

Starmer vo vyhlásení zdôraznil, že cieľom nie je iba dočasný mier, ale trvalý pokoj s pevnými bezpečnostnými zárukami. Súčasne Spojené štáty navrhli tridsaťdňové zastavenie bojov, ktoré Ukrajina prijala. Rusko sa však vyjadrilo, že najprv je potrebné vyriešiť niektoré otázky, než bude možné s prímerím súhlasiť.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Vojna na Ukrajine