Podľa denníka The Sunday Times, počas sobotňajšieho virtuálneho rokovania britského premiéra Keira Starmera s predstaviteľmi 29 krajín, sa spomenul plán na vyslanie viac než 10-tisíc vojakov na Ukrajinu na mierovú misiu. Starmer, ktorý je iniciátorom tejto iniciatívy, uviedol, že je čas konať a že vyjednávanie o misii prechádza do „operačnej fázy“. Britský minister obrany John Healey sa vo štvrtok stretne s vojenskými lídrami v Londýne, aby objasnili detaily plánovaného nasadenia. Podporu plánu vyjadrila väčšina európskych štátov, Austrália, Kanada a Nový Zéland.
Jednotky, ktoré majú byť nasadené, pravdepodobne výrazne prekročia pôvodný počet 10-tisíc vojakov, pričom ich cieľom bude odradiť Rusko od ďalšej invázie v prípade prímeria medzi Moskvou a Kyjevom. Kým asi 35 krajín prisľúbilo poskytovať zbrane, logistiku a spravodajské informácie, podrobnosti o štátoch, ktoré pošlú pozemné jednotky, zatiaľ nie sú známe.
Iniciatíva sa tiež týka nasadenia dvoch britských protiponorkových lodí, ktoré sú pripravené na operácie v Čiernom mori, ak Turecko umožní ich prístup cez Bospor a Dardanely. Turecko v januári uviedlo, že dve lode na vyhľadávanie a ničenie mín nepustia do Čierneho mora. Zdôvodnilo to tým, že by porušilo medzinárodný pakt ohľadom plavby cez tieto úžiny v čase vojny.
Starmer vo vyhlásení zdôraznil, že cieľom nie je iba dočasný mier, ale trvalý pokoj s pevnými bezpečnostnými zárukami. Súčasne Spojené štáty navrhli tridsaťdňové zastavenie bojov, ktoré Ukrajina prijala. Rusko sa však vyjadrilo, že najprv je potrebné vyriešiť niektoré otázky, než bude možné s prímerím súhlasiť.