Východné Slovensko zasiahlo nepriaznivé počasie, ktoré si vyžiadalo desiatky výjazdov hasičov. Najviac zasiahnutý bol Prešovský kraj, kde profesionálni aj dobrovoľní hasiči pomáhali pri odstraňovaní následkov silného dažďa a vetra. Podobná situácia bola aj v Košickom kraji, kde vietor pováľal stromy na cesty.
Nepriaznivé počasie si vyžiadalo rozsiahle nasadenie profesionálnych aj dobrovoľných hasičov, ktorí počas pondelňajšieho večera (2. júna) a utorňajšieho rána absolvovali viacero výjazdov najmä v Prešovskom kraji.
Voda v pivniciach, popadané stromy aj monitorovanie tokov
Podľa hovorkyne krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove Miroslavy Knišovej prebiehalo až 17 zásahov, píše TASR. Zasahovalo sa najmä v okresoch Prešov, Sabinov, Humenné, Medzilaborce a Svidník, pričom výjazdy zahŕňali čerpanie vody z domov, odstraňovanie stromov a prečisťovanie priepustov.
Do akcie bolo zapojených 25 profesionálnych hasičov, 51 dobrovoľníkov a 28 kusov techniky.

Miestami spadlo až 80 mm zrážok
V oblasti západne od Prešova sa vyskytli stacionárne búrky, počas ktorých v priebehu krátkeho času spadli desiatky milimetrov zrážok. Najviac postihnutými obcami boli Križovany, Žipov a Rokycany, kde zaznamenali až 70–80 mm zrážok. V Malom Šariši napršalo 63 mm a v Kojaticiach 52 mm.
„Išlo o čerpanie vody z pivníc rodinných domov, odstraňovanie popadaných stromov, uvoľňovanie priepustov a monitoring vodných tokov,“ uviedla hovorkyňa.

Aj v Košickom kraji zaznamenali hasiči štyri výjazdy, všetky spojené s padnutými stromami na vozovkách. Najviac zásahov evidovali v okrese Rožňava, ďalšie prípady sa týkali území Košice-okolie a Michalovce, uviedol hovorca krajského HaZZ Jozef Bálint.
„Od včerajšieho do dnešného rána evidujeme v Košickom kraji štyri výjazdy príslušníkov Hasičského a záchranného zboru súvisiacich s veterným a daždivým počasím. Všetky výjazdy súviseli s popadanými stromami na vozovke. Najviac – dva výjazdy – evidujeme v Rožňavskom okrese, po jednom prípade výjazdu v okrese Košice-okolie a Michalovce,“ dodal Bálint.
Viaceré obce vyhlásili mimoriadnu situáciu
V dôsledku prudkých dažďov a prívalovej vody museli starostovia niekoľkých obcí vrátane Brežian, Hrabkova, Ondrašoviec, Bajerova a Žipova vyhlásiť tretí stupeň povodňovej aktivity, teda najvyšší možný podľa legislatívy, píše portál imeteo.sk.
Cesty v týchto oblastiach sú zaplavené, znečistené bahnom a zatarasené konármi, čo výrazne obmedzuje miestnu dopravu. Polícia na sociálnych sieťach vyzýva vodičov, aby sa týmto oblastiam vyhli a v prípade nevyhnutnej cesty využili obchádzky po hlavných ťahoch.
Závažná situácia nastala aj v časti obce Mlynky – Rakovec v okrese Spišská Nová Ves, kde dažde podmyli cestu II. triedy. Vplyvom zosuvu pôdy v blízkosti rekreačnej chaty došlo k výraznému poškodeniu vozovky, čo si pravdepodobne vyžiada dočasnú uzáveru a vybudovanie obchádzky.
V obci Rokycany, nachádzajúcej sa v okrese Prešov, bola už v pondelok (2. 6.) popoludní po silnej búrke vyhlásená mimoriadna situácia. Informáciu pre TASR potvrdil starosta Róbert Šoltis, ktorý uviedol, že približne desať obydlí v miestnej osade je momentálne nevhodných na bývanie.

„Skúšame teraz vyriešiť ubytovanie, suché oblečenie a aj nejakú vodu, tiež musíme uvoľniť mosty, keďže sú zatarasené a hlásia ďalší dážď. Bola to naozaj dosť veľká voda, prehnala sa osadou, ale aj ďalšou časťou našej obce,“ priblížil starosta.

Podľa výpovedí obyvateľov prúd vody strhol aj niekoľko áut. „Všetko máme zaplavené, švagrinej zobralo aj auto, nemáme kde spať, všetko nám vzala voda, aj mne museli pomáhať, aby som sa z domu dostala. Bolo to veľmi rýchle, asi hodinu to trvalo, začalo to okolo 19.00 h, voda sa valila zhora celou ulicou,“ opísala situáciu miestna obyvateľka Monika Gaborová.
Na videu sú záplavy v dedine Rokycany zo dňa 2. júna 2025. Zdroj: FACEBOOK/Severe Weather Slovakia o.z./Daniel Beňko
Dobrovoľný hasič z obce doplnil, že voda v osade zatopila viacero domov. „Vyťahovali sme aj rómskych občanov, ktorí boli uviaznutí vnútri, zranení ale neboli,“ dodal.