fbpx

VIDEO: „Aj bez pomoci Apolóna.“ Olympijský oheň vzplanul napriek počasiu

Reklama
Grécka herečka Mary Minová (vpravo), ktorá stvárňuje úlohu veľkňažnej bohyne Héry v dobovej tunike, zapaľuje pochodeň počas slávnostného zapálenia ohňa pre XXXIII. olympijské hry v Paríži v antickej Olympii. Zdroj: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Tradičný ceremoniál zapálenia olympijského ohňa sa tento rok uskutočnil v záložnom variante. Pôvodný plán počíta so slnečnými lúčmi, ktoré však v utorok boh Slnka Apolón do Olympie neposlal. Pochodeň teraz cestuje viac ako 5000 kilometrov.

Na mieste antických hier v Olympii v južnom Grécku bol v utorok zapálený oheň, ktorý bude horieť na tohtoročných olympijských hrách v Paríži.

Zatiahnutá obloha zabránila tradičnému vzplanutiu pochodne, kedy herečka prezlečená za starogrécku kňažku použije slnko na zapálenie striebornej pochodne – potom, čo prednesie symbolickú modlitbu k Apolónovi, starogréckemu bohu Slnka. Namiesto toho bol použitý záložný oheň,  zapálený na rovnakom mieste v pondelok počas záverečnej skúšky.

Zvyčajne najprednejšia zo skupiny kňažiek v dlhých plisovaných šatách ponorí pochodeň naplnenú palivom do parabolického zrkadla, ktoré na ňu sústredí slnečné lúče, a vytryskne oheň. Tentoraz sa o to ani nepokúsila a rovno siahla po zálohe. „Iróniou osudu o niekoľko minút neskôr slnko vysvitlo,“ píše agentúra AP.

Štafeta nosičov pochodní ponesie zo starovekého štadióna v Olympii plameň viac ako 5 000 kilometrov až do odovzdania organizátorom parížskych hier v Aténach 26. apríla. „Od jedného olympijského víťaza k druhému! Stefanos Ntouskos odovzdáva oheň Laure Manaudouovej,“ napísal oficiálny profil hier na platforme X a pomenoval tak prvých bežcov olympijskej štafety – gréckeho veslára (víťaz z Tokia 2020) a francúzsku plavkyňu (víťazka z Atén 2004).

Plameň bude putovať z aténskeho prístavu Pireus na francúzskej trojsťažňovej plachetnici Belem, ktorá bola postavená v roku 1896 – v roku, kedy sa v Aténach konali prvé novodobé hry. Podľa kapitána Aymerica Gibeta má doraziť do juhofrancúzskeho prístavu Marseille 8. mája.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach uviedol, že zapálenie plameňa v sebe spája „púť do našej minulosti v starovekej Olympii a akt viery v našu budúcnosť“.

Olympiu na utorkovej akcii uprostred zničených chrámov a športovísk, kde sa antické hry konali v rokoch 776 pred n. l.-393 n. l., zaplnili tisíce divákov z celého sveta. Samotné hry tridsiatej tretej olympiády sa uskutočnia na prelome tohtoročného júla a augusta.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie