fbpx

VIDEO: Bitka o Kolumbijskú univerzitu. Polícia udrela na zabarikádovaných študentov

Reklama
Na snímke osoby, ktoré zadržala polícia v blízkosti kampusu Kolumbijskej univerzity v New Yorku v utorok 30. apríla 2024. Newyorská polícia vyviedla demonštrantov z budovy Kolumbijskej univerzity, kde sa predtým zabarikádovali desiatky propalestínskych študentov. Tí predošlú noc obsadili budovu Hamilton Hall. Policajti konali na žiadosť školy a zadržali desiatky ľudí. Zdroj: FOTO TASR/AP

Newyorská polícia v stredu večer vypratala budovu Kolumbijskej univerzity, kde sa zabarikádovali desiatky propalestínskych demonštrantov. A zrejme aj neďaleký protestný tábor. Polícia konala na žiadosť školy. Televízia CNN informovala, že boli zadržané desiatky ľudí.

Univerzita v utorok oznámila obmedzenie vstupu do areálu po tom, ako sa tam vystupňovali študentské protesty proti izraelskej ofenzíve v pásme Gazy. Desiatky ľudí obsadili Hamiltonovu halu v noci predtým v snahe vynútiť si prerušenie všetkých finančných vzťahov s Izraelom.

Podľa agentúry AP policajti v stredu večer vyviedli z budovy univerzity 30 až 40 ľudí. Počas akcie nebol nikto zranený, uviedla polícia pre CNN necelé dve hodiny po vstupe policajtov do areálu. Stanica BBC uvádza, že zrejme vypratali aj neďaleký protestný tábor.

Kolumbijská univerzita uviedla, že polícia vstúpila do areálu školy v utorok po 21:00 miestneho času (dnes o 3:00 SELČ) na žiadosť školy.

„Toto rozhodnutie bolo prijaté s cieľom obnoviť bezpečnosť a poriadok v našej komunite,“ uviedla univerzita a dodala, že vzhľadom na obsadenie budovy protestujúcimi nemala na výber.

„Sme presvedčení, že skupinu, ktorá vstúpila do budovy a obsadila ju, vedú osoby, ktoré nie sú spojené s univerzitou,“ uviedla škola.

V areáli univerzity zasahovali stovky policajtov, z ktorých mnohí sa do obsadenej budovy dostali cez okno. Stanica BBC zverejnila video zo zásahu, na ktorom je vidieť, ako policajti vliezajú do budovy cez rampu z policajného auta.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie