VIDEO: Bratislavské letisko už štyri desaťročia využíva CVIČENÉ zvieratá na ochranu lietadiel

Sokoliarstvo a cvičené zvieratá chránia lietadlá pred zrážkami so zverou
Sokoliarstvo a cvičené zvieratá chránia lietadlá pred zrážkami so zverou. Zdroj: FB/Alexander Frasch,Pelipecky.sk
Reklama

Vtáky sú jedným z najväčších nebezpečenstiev na letiskách, keďže ich prítomnosť môže viesť k vážnym kolíziám s lietadlami počas štartu alebo pristávania. Aby sa predišlo týmto nebezpečným situáciám, letiská implementujú rôzne opatrenia, medzi ktoré patrí aj biologická ochrana. Bratislavské letisko nie je výnimkou, a už štyri desaťročia sa na ochranu pred vtákmi spolieha na skúsených sokoliarov. Tí využívajú cvičené dravé vtáky, ktoré efektívne odháňajú neželané vtáctvo a zabezpečujú tak bezpečnosť leteckej prevádzky.

Bratislavské letisko má vyhradený špeciálny priestor, ktorý je prístupný len zamestnancom, konkrétne sokoliarom, ktorí sa starajú o ochranu letiskového vzdušného priestoru pred nebezpečným vtáctvom a inými zvieratami.

Zdroj: FB/Pelipecky.sk

Tento systém biologickej ochrany funguje už od 1. apríla 1985. Sokoliari pracujú na letisku štyria, ktorí neustále monitorujú pohyb vtákov a ďalšej zveri, aby minimalizovali riziko kolízií s lietadlami. Na tento účel využívajú 12 cvičených dravých vtákov a 3 psy. Informuje Plus JEDEN DEŇ.

Cvičené zvieratá, ako sokoly, jastraby, orly a výry, sú neoceniteľnou pomocou pri odháňaní vtáctva, ktoré by mohlo ohroziť letiskovú prevádzku. Sokol sťahovavý, najrýchlejší stavovec na svete, je ideálny na plašenie menších druhov vtákov ako škorce a holuby. Naopak, samice sokolov plašia väčšie vtáky, ako husi a labute.

Výra skalného využívajú na vyplašenie dravých vtákov, a to v prípade, keď je potrebné rýchlo zabezpečiť bezpečnosť. Okrem dravcov sa na ochranu letiska používajú aj psy, najmä stavače, ktoré pomáhajú vyhľadávať zver v okolí dráhy.

Zdroj: FB/Letisko Bratislava / Airport Bratislava

Tieto psy ju nevyplašia, ale vystavia, čo umožňuje bezpečné plašenie, keď je letisková prevádzka bezpečná.

Vzhľadom na možné nebezpečenstvo zrážky s lietadlom sa na letisku pravidelne vykonávajú opatrenia na ochranu pred zverou. Vtáctvo plašia nielen cvičené dravce a psy, ale aj špeciálne bioakustické zariadenia, ktoré prehrávajú zvuky predátorov.

Zdroj: FB/Pelipecky.sk

Niekedy je nevyhnutné aj zastrelenie vtákov, ako sú čajky alebo holuby, a následne je pomocou psov zabezpečené, aby sa tieto zvieratá nevrátili na letisko. Okrem toho sa na letisku pravidelne odchytávajú aj iné zvieratá, ako sysle, ktoré lákajú dravce, čo môže ohroziť leteckú prevádzku.

Všetky tieto opatrenia zabezpečujú bezpečnosť letovej prevádzky a minimalizujú riziko kolízií s vtáctvom, ktoré sa môžu vyskytnúť najmä v letných mesiacoch, keď sú vtáky aktívnejšie. Na letisku sa nachádza aj najmladší člen biologickej ochrany – orol skalný menom Koko, ktorý sa už ukázal ako efektívny lovec, keď v krátkom čase ulovil niekoľko sŕn. Systém biologickej ochrany na letisku je dôkazom toho, ako sa moderné technológie a tradície sokoliarstva môžu spojiť na zabezpečenie bezpečnosti leteckej prevádzky.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac