fbpx

VIDEO: Extrémne sucho a horúčavy odhalili ruiny dávno zatopenej dediny, obyvatelia majú z toho OBAVY

Rekordné teploty a dlhotrvajúce sucho v Grécku po prvý raz za 30 rokov odhalili potopenú dedinu v hlavnej nádrži v Aténach. Dedina Kallio bola zaplavená koncom 70. rokov, keď bola 200 kilometrov západne od hlavného mesta postavená priehrada Mornos, umelé jazero napájané riekami Mornos a Evinos. Foto: reprofoto, X/@CGTNEuropebreak

Dedina Kallio bola zaplavená koncom 70. rokov, keď bola 200 kilometrov západne od hlavného mesta postavená priehrada Mornos, umelé jazero napájané riekami Mornos a Evinos.

Rekordné teploty a dlhotrvajúce sucho v Grécku po prvý raz za 30 rokov odhalili potopenú dedinu v hlavnej nádrži v Aténach.

Dedina Kallio bola zaplavená koncom 70. rokov, keď bola 200 kilometrov západne od hlavného mesta postavená priehrada Mornos, umelé jazero napájané riekami Mornos a Evinos.

Keď hladina jazier v posledných mesiacoch v dôsledku sucha klesla o 30 percent podľa štátneho vodohospodára EYDAP, opäť sa objavili ruiny školy a domov už neexistujúcej dediny, informuje portál ttownmedia.com.

„Hladina jazera Mornos klesla o 40 metrov,“ povedal Yorgos Iosifidis, 60-ročný dôchodca, ktorý musel opustiť svoj dom ako mladý muž spolu s ostatnými dedinčanmi, keď oblasť zaplavila voda.

„Vidíte prvé poschodie, ktoré zostalo z dvojposchodového domu môjho svokra… a vedľa neho môžete vidieť, čo zostalo z domu mojich bratrancov,“ povedal agentúre AFP Iosifidis, ktorý teraz žije vyššie na kopci.

Sucho sa tento rok zhoršilo v stredomorskej krajine, ktorá je dobre zvyknutá na letné horúčavy. Po rekordne najmiernejšej zime malo Grécko podľa predbežných údajov o počasí z národného observatória najteplejší júl v histórii. Stalo sa tak po podobne rekordných teplotách v júni.

Takmer 80 domov v Kallio, okrem kostola a školy, museli „obetovať“ na výstavbu nádrže, ktorá zásobuje Atény vodou, povedal pre štátnu agentúru ANA predseda dediny Kallio Apostolis Gerodimos.

Toto je druhýkrát, čo sa Kallio znovu objavilo, po ďalšom období sucha od začiatku 90. rokov, povedal Iosifidis. „Ak čoskoro nezaprší, hladina bude ďalej klesať a problém bude akútnejší ako vtedy,“ povedal.

Anastasis Papageorgiou, lekár, ktorý žije v Amygdalii, dedine neďaleko Mornos, povedal, že v tejto oblasti bolo za posledné dva roky veľmi málo dažďa alebo snehu. „Situácia je momentálne zložitá, takže musíme byť opatrní s vodou,“ povedal.

Grécke úrady vyzvali 3,7 milióna obyvateľov Attiky, regiónu obklopujúceho Atény, kde žije tretina gréckeho obyvateľstva, aby neplytvali vodou. EYDAP tiež čerpal z ďalších nádrží v blízkosti hlavného mesta.

Premiér Kyriakos Mitsotakis na pondelkovej návšteve susednej Tesálie, s cieľom prediskutovať rekonštrukčné práce po minuloročných ničivých záplavách, povedal, že Grécko musí zlepšiť hospodárenie s vodou.

„Nemôžeme si dovoliť luxus s plytvaním vody… v čase, keď s istotou vieme, že budeme mať menej vody, musíme vodné zdroje chrániť metodickejšie, ako sme to robili doteraz,“ povedal Mitsotakis.

Grécko využíva 85 percent svojej vody na zavlažovanie a potrebuje postaviť ďalšie priehrady, uviedol premiér.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie