VIDEO: Krvavý konflikt medzi Thajskom a Kambodžou ESKALUJE. Hlásia mŕtvych aj letecké ÚTOKY

Na hranici Thajska a Kambodže došlo k ozbrojeným zrážkam. Zdroj: FOTO TASR/AP, koláž: istream
Reklama

Napätie na thajsko-kambodžskej hranici vyústilo do otvoreného ozbrojeného konfliktu. Letecké útoky, ťažká technika a dramatická evakuácia tisícok civilistov. Obe strany sa obviňujú z vyprovokovania útokov a situácia sa vymyká spod kontroly. Zasahuje aj Čína, no zatiaľ len diplomaticky.

Dramatická situácia sa odohráva v blízkosti chrámových komplexov Ta Moan Thom, Ta Krabey a Mom Bei, kde sa v noci zrazili thajské a kambodžské jednotky. Thajsko nasadilo stíhačky F-16 a podniklo letecké útoky na dva kambodžské vojenské ciele.

Na hranici Thajska a Kambodže došlo k ozbrojeným zrážkam
Na snímke zranený thajský vojak, ktorý stúpil na mínu a bol prevezený do nemocnice v thajskej provincii Ubon Ratchathani v stredu 23. júla 2025. V spornej oblasti na hraniciach Kambodže a Thajska došlo v priebehu noci na štvrtok k ozbrojeným potýčkam medzi vojakmi. Obe strany už zapojili aj ťažkú techniku a Thajsko hlási deväť mŕtvych civilistov. Zdroj: FOTO TASR/AP

Podľa thajskej armády prišlo o život minimálne 11 civilistov, medzi nimi aj 8-ročný chlapec, jeden vojak a ďalších 14 ľudí utrpelo zranenia. Zasiahnuté boli dediny v provinciách Surin, Sisaket, Ubon Ratchathani a Buriram, píše denník The Phnom Penh Post.

Na hranici Thajska a Kambodže došlo k ozbrojeným zrážkam
Na snímke pohľad na miesto po tom, ako Kambodža vypálila delostrelecké granáty na obytnú oblasť v thajskej provincii Surin 24. júla 2025. V spornej oblasti na hraniciach Kambodže a Thajska došlo v priebehu noci na štvrtok k ozbrojeným potýčkam medzi vojakmi. Obe strany už zapojili aj ťažkú techniku a Thajsko hlási prvú obeť. K prvej prestrelke došlo na hranici thajskej provincie Surin a kambodžskej provincie Ottar Meančej. Oba štáty sa navzájom obviňujú zo začatia paľby. Zdroj: FOTO TASR/AP

Obe strany ukazujú prstom: Agresorom je ten druhý

Thajská armáda obvinila Kambodžu z útokov na civilné ciele, zatiaľ čo kambodžský premiér Hun Manet tvrdí, že išlo o nevyprovokovanú agresiu a požiadal o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, píše TASR. Kambodžské sily podľa tamojších zdrojov zostrelili thajskú stíhačku a vyslali do oblasti drony a raketomety.

Evakuácia tisícok ľudí

Streľba a výbuchy zasiahli aj civilné oblasti. Na videozáznamoch z thajskej strany je vidieť ľudí, ktorí v panike utekajú do betónových krytov. Zhruba 40-tisíc ľudí z 86 dedín bolo evakuovaných do bezpečia.

Na hranici Thajska a Kambodže došlo k ozbrojeným zrážkam
Thajčania, ktorí utiekli pred zrážkami medzi thajskými a kambodžskými vojakmi, sa ukrývajú v provincii Surin na severovýchode Thajska 24. júla 2025. V spornej oblasti na hraniciach Kambodže a Thajska došlo v priebehu noci na štvrtok k ozbrojeným potýčkam medzi vojakmi. Obe strany už zapojili aj ťažkú techniku a Thajsko hlási prvú obeť. K prvej prestrelke došlo na hranici thajskej provincie Surin a kambodžskej provincie Ottar Meančej. Oba štáty sa navzájom obviňujú zo začatia paľby. Zdroj: FOTO TASR/AP

Video z útoku. Zdroj: X/POPULAR FRONT

Čína vyzýva na mier, Thajsko reaguje tvrdou rétorikou

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo hlboké znepokojenie, no zároveň deklarovalo, že zostáva nestranné a vyzýva na riešenie konfliktu diplomatickou cestou.

Kambodžský premiér Hun Manet uviedol, že thajské jednotky zaútočili na postavenia kambodžskej armády v provincii Oddar Meančej a následne rozšírili útoky aj do oblasti Preah Vihear.

„Kambodža vždy zastávala pozíciu mierového riešenia sporov, ale v tomto prípade nemáme inú možnosť ako reagovať silou na agresiu,“ uviedol premiér.

Thajský premiér Večajačajačaj vyhlásil, že situáciu treba riešiť v súlade s medzinárodným právom, no Bangkok zároveň odvolal svojho veľvyslanca z Kambodže po incidente s mínou, ktorý zmrzačil jedného z vojakov.

Malajzijský premiér Anwar Ibrahim vyzval obe krajiny, aby boje ukončili. „Najmenej, čo môžeme očakávať, je, že ustúpia a snáď sa pokúsia začať rokovania,“ vyhlásil Anwar.

Na hranici Thajska a Kambodže došlo k ozbrojeným zrážkam
Na snnímke thajskí vojaci kontrolujú pohraničnú oblasť v nedeľu 20. júla 2025 v thajskej provincii Ubon Ratchathani, kde sa podľa thajskej kráľovskej armády našli dve protipechotné míny. V spornej oblasti na hraniciach Kambodže a Thajska došlo v priebehu noci na štvrtok k ozbrojeným potýčkam medzi vojakmi. Obe strany už zapojili aj ťažkú techniku a Thajsko hlási deväť mŕtvych civilistov. Zdroj: FOTO TASR/AP

Koreň sporu siaha do histórie

Napätie medzi oboma krajinami má dlhú históriu. Sporná hranica dlhá 820 kilometrov vznikla počas francúzskej koloniálnej éry. Hoci Medzinárodný súdny dvor prisúdil v roku 1962 chrám Preah Vihear Kambodži, hranice v oblasti nikdy neboli jednoznačne určené. Thajsko si na územie naďalej robí nárok kvôli strategickým prístupovým cestám.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia