Napätie na thajsko-kambodžskej hranici vyústilo do otvoreného ozbrojeného konfliktu. Letecké útoky, ťažká technika a dramatická evakuácia tisícok civilistov. Obe strany sa obviňujú z vyprovokovania útokov a situácia sa vymyká spod kontroly. Zasahuje aj Čína, no zatiaľ len diplomaticky.
Dramatická situácia sa odohráva v blízkosti chrámových komplexov Ta Moan Thom, Ta Krabey a Mom Bei, kde sa v noci zrazili thajské a kambodžské jednotky. Thajsko nasadilo stíhačky F-16 a podniklo letecké útoky na dva kambodžské vojenské ciele.

Podľa thajskej armády prišlo o život minimálne 11 civilistov, medzi nimi aj 8-ročný chlapec, jeden vojak a ďalších 14 ľudí utrpelo zranenia. Zasiahnuté boli dediny v provinciách Surin, Sisaket, Ubon Ratchathani a Buriram, píše denník The Phnom Penh Post.

Obe strany ukazujú prstom: Agresorom je ten druhý
Thajská armáda obvinila Kambodžu z útokov na civilné ciele, zatiaľ čo kambodžský premiér Hun Manet tvrdí, že išlo o nevyprovokovanú agresiu a požiadal o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, píše TASR. Kambodžské sily podľa tamojších zdrojov zostrelili thajskú stíhačku a vyslali do oblasti drony a raketomety.
Evakuácia tisícok ľudí
Streľba a výbuchy zasiahli aj civilné oblasti. Na videozáznamoch z thajskej strany je vidieť ľudí, ktorí v panike utekajú do betónových krytov. Zhruba 40-tisíc ľudí z 86 dedín bolo evakuovaných do bezpečia.

Video z útoku. Zdroj: X/POPULAR FRONT
Čína vyzýva na mier, Thajsko reaguje tvrdou rétorikou
Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo hlboké znepokojenie, no zároveň deklarovalo, že zostáva nestranné a vyzýva na riešenie konfliktu diplomatickou cestou.
Kambodžský premiér Hun Manet uviedol, že thajské jednotky zaútočili na postavenia kambodžskej armády v provincii Oddar Meančej a následne rozšírili útoky aj do oblasti Preah Vihear.
„Kambodža vždy zastávala pozíciu mierového riešenia sporov, ale v tomto prípade nemáme inú možnosť ako reagovať silou na agresiu,“ uviedol premiér.
Thajský premiér Večajačajačaj vyhlásil, že situáciu treba riešiť v súlade s medzinárodným právom, no Bangkok zároveň odvolal svojho veľvyslanca z Kambodže po incidente s mínou, ktorý zmrzačil jedného z vojakov.
Malajzijský premiér Anwar Ibrahim vyzval obe krajiny, aby boje ukončili. „Najmenej, čo môžeme očakávať, je, že ustúpia a snáď sa pokúsia začať rokovania,“ vyhlásil Anwar.

Koreň sporu siaha do histórie
Napätie medzi oboma krajinami má dlhú históriu. Sporná hranica dlhá 820 kilometrov vznikla počas francúzskej koloniálnej éry. Hoci Medzinárodný súdny dvor prisúdil v roku 1962 chrám Preah Vihear Kambodži, hranice v oblasti nikdy neboli jednoznačne určené. Thajsko si na územie naďalej robí nárok kvôli strategickým prístupovým cestám.