fbpx

VIDEO: Nepokoje na predmestí Paríža: Deväť zatknutých po útoku na policajnú stanicu

Reklama
Ilustračné fotografie. K stretom došlo po smrti mladíka, ktorý minulý týždeň nezastavil na pokyn polície svoju motorku. Zdroj: X/International News | webangah

Bezpečnostné otázky sú pre Francúzsko pred nadchádzajúcimi olympijskými hrami kľúčové. Po stretoch medzi mladými ľuďmi a políciou bolo v nedeľu večer zatknutých deväť ľudí.

Niekoľko desiatok ľudí v noci na pondelok zaútočilo na predmestí Paríža pyrotechnikou a zápalnými fľašami na policajnú stanicu. Išlo o reakciu na smrť 18-ročného tínedžera pri prenasledovaní policajtmi, ktorý minulý týždeň nezastavil svoju motorku po tom, ako mu to nariadila polícia, uvádza agentúra DPA s odvolaním na miestne médiá.

„Došlo k deviatim zatknutiam, čo nie je zanedbateľné,“ povedal Laurent Nunez v pondelok pre televíziu TF1. „Policajné posily rýchlo obnovili poriadok a bezpečnosť,“ dodal. Ďalšie okolnosti prípadu zatiaľ neboli zverejnené.

Nepokoje vyvolala smrť 18-ročného tínedžera, ktorý zahynul v stredu po tom, ako sa na skútri vo štvrti Aubervilliers na severovýchode Paríža čelne zrazil s policajným autom. Stalo sa to počas prenasledovania po tom, ako mladík ignoroval výzvu zastaviť a podrobiť sa cestnej kontrole. Keď ho prenasledovalo policajné auto, prešiel na semaforoch niekoľkokrát na červenú. Polícia tvrdí, že skúter čelne narazil do prichádzajúceho policajného vozidla pri pokuse o predbehnutie auta idúceho pred ním.

Parížsky policajný prefekt zatiaľ nenašiel dôvod spochybňovať verziu svojich podriadených, príbuzní zabitého tínedžera však políciu obviňujú z úmyselného skutku.

Prípad pripomína smrť 17-ročného chlapca z júna minulého roka, ktorý zahynul počas cestnej kontroly neďaleko Paríža. Jeho smrť vyvolala rozsiahle protesty a nepokoje, ktoré vo Francúzsku zúrili niekoľko nocí a spôsobili škody v hodnote niekoľkých miliónov eur.

Počas nepokojov sa opakovane objavili aj prípady rabovania, podpaľačstva a násilných potýčok s políciou. Vláda následne pohrozila, že sa zameria na mladistvých výtržníkov a ich rodičov, násiliu zo strany polície sa však od pouličných nepokojov dostalo iba málo pozornosti.

Otázky bezpečnosti sú pre francúzske orgány mimoriadne dôležité a sú veľkou témou v súvislosti s blížiacimi sa olympijskými hrami v hlavnom meste krajiny. Niektoré z dejísk olympijských hier v Paríži boli poškodené počas nepokojov v lete 2023, ktoré vyvolalo smrteľné zastrelenie tínedžera severoafrického pôvodu políciou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie