Butch a Suni konečne uzavreli ságu, ktorá sa začala skazeným skúšobným letom pred viac ako deviatimi mesiacmi.
Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) zložená z amerických astronautov Butcha Wilmorea a Suni Williamsovej, sa spoločne s ďalším astronautom Nickom Hagueom a ruským kozmonautom Alexandrom Gorbunovom, ktorí na viac ako deväť mesiacov uviazli na ISS, v utorok pristála pri pobreží amerického štátu Florida. Štvorica po pristáti absolvuje 45-dňový rehabilitačný program v Houstone,
To bola jazda…
Butch a Suni konečne uzavreli ságu, ktorá sa začala skazeným skúšobným letom pred viac ako deviatimi mesiacmi. Kapsula so štyrmi astronautmi dopadla do vody pri pobreží Tallahassee na Floride, píše agentúra AP.
„V mene SpaceX, vitajte doma,“ ozvalo sa hlásenie z riadiaceho strediska SpaceX v Kalifornii.
„To bola jazda,“ […] „Vidím kapsulu plnú úsmevu od ucha k uchu,“ znelo v hlásení.
Zdroj: X/NASA
Delfíny obiehali kapsulu, keď ju potápači pripravovali na vytiahnutie na záchrannú loď. Z bočného poklopu pomáhali astronautom jeden po druhom.
Do hodiny boli astronauti vonku z kapsuly, mávali a usmievali sa do kamier, zatiaľ čo ich niesli na nosidlách na bežné lekárske prehliadky.
Utrpenie Wilmora a Williamsovej upútalo pozornosť sveta, pričom výraz „uviaznuť v práci“ nadobudol nový význam a ich mená „Butch a Suni“ doslova zľudoveli. Zatiaľ čo iní astronauti absolvovali v priebehu desaťročí dlhšie vesmírne lety, nikto sa nemusel vysporiadať s takou neistotou, či a o koľko sa predĺži ich misia.
Zdroj: X/RapidResponse47
Zem obleteli 4 576-krát
Butch a Suni sa rýchlo zmenili z hostí na plnohodnotných členov posádky, vykonávali experimenty, opravovali vybavenie a dokonca spolu chodili do vesmíru. So 62 hodinami, ktoré strávila Williamsová počas deviatich výstupov do vesmíru, vytvorila zároveň rekord, keďže dosiahla najdlhší čas strávený výstupom do vesmíru spomedzi kozmonautiek.
Namiesto osemdňovej misie strávili vo vesmíre celkovo 286 dní – čiže o 278 dní dlhšie, ako sa predpokladalo pri štarte. Obleteli Zem 4 576-krát a precestovali 195 miliónov kilometrov.
Ich misia nabrala nečakaný zvrat koncom januára, keď prezident Donald Trump požiadal zakladateľa SpaceX Elona Muska, aby urýchlil návrat astronautov a obvinil z ich meškania Bidenovu administratívu. Úplne nová kapsula SpaceX náhradnej posádky stále nebola pripravená na let, takže SpaceX ju doplnil o použitú, čím sa veci urýchlili o niekoľko týždňov.
Po pristátí na Zemi Musk zablahoželal cez sociálnu sieť X. Joel Montalbano z NASA povedal, že vesmírna agentúra už zvažovala rôzne možnosti, kedy Trump urgoval návrat astronautov domov.
Zdroj: X/RapidResponse47
Najhoršie to znášala rodina
Dokonca aj uprostred politickej búrky si Wilmore a Williamsová naďalej udržiavali pokoj a vyrovnanosť pri verejných vystúpeniach z obežnej dráhy, nehádzali žiadnu vinu a trvali na tom, že od začiatku podporujú rozhodnutia NASA.
Obaja kapitáni námorníctva na dôchodku, Butch a Suni, zdôraznili, že im nevadilo tráviť viac času vo vesmíre – dlhodobé nasadenie im pripomínalo vojenské dni. Uznali však, že náročné to bolo pre ich rodiny.
Wilmore si nemohol užiť väčšinu z posledného ročníka svojej mladšej dcéry, ktorá študuje na strednej škole. Jeho staršia dcéra študuje na vysokej škole. 59-ročná Williamsová sa musela uspokojiť s internetovými hovormi z vesmíru svojmu manželovi, matke a ďalším príbuzným.
„Nebáli sme sa o ňu, pretože mala dobrú náladu,“ povedala Falguni Pandya, ktorá je vydatá za Williamsovej bratranca. „Určite bola pripravená vrátiť sa domov.“
Vesmírna misia s nečakaným predĺžením, ale so šťastným koncom je však oveľa kratšia ako je americký vesmírny rekord – 371 dní, ktoré na ISS v roku 2023 strávil astronaut NASA Frank Rubio, alebo svetový rekord vytvorený ruským kozmonautom Valerijom Poľakovom, ktorý na vesmírnej stanici Mir strávil nepretržite 437 dní.