Z Kennedyho vesmírneho centra v americkom štáte Florida vo štvrtok ráno úspešne odštartovala raketa Falcon 9 od spoločnosti SpaceX, ktorá do vesmíru vyniesla sondu Odysseus spoločnosti Intuitive Machines. Modul Odysseus sa pokúsi o prvé úspešné pristátie americkej vesmírnej lode na Mesiaci od ukončenia programu Apollo pred viac ako 50 rokmi.
Odysseus sa po úspešnom štarte oddelil od nosnej rakety a bol navedený na obežnú dráhu okolo Zeme. Tam sa mu aktivoval motor, ktorý mu má pomôcť nabrať potrebnú rýchlosť na let k Mesiacu.
Sedemdňová misia
Pokus o pristátie na Mesiaci je naplánovaný na 22. februára. Odysseus má pristáť 300 kilometrov od južného pólu, v kráteri Malapert A. Je to jedno z 13 plánovaných miest pristátia pre misiu Artemis III.
Misia IM-1 má trvať sedem dní, kým na mieste nenastane noc, ktorá pripraví solárne panely o zdroj energie. Let IM-1 je jednou z misií, ktoré americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zveruje súkromným prevádzkovateľom v rámci svojho lunárneho programu Artemis, ktorý plánuje do konca roka 2026 vyslať astronautov späť na Mesiac.
Spoločnosť Intuitive Machines uvádza, že jej lunárny pristávací modul v tvare šesťuholníkového valca stojaceho na štyroch nohách má výšku 4,3 metra a priemer 1,6 metra. Je poháňaný 3D vytlačeným motorom poháňaným kvapalným metánom a kyslíkom.
Ako informoval web Science & Vie, sonda môže niesť 130 kilogramov užitočnej záťaže. Na jej palube sa nachádza šesť vedeckých prístrojov NASA, ktoré sa použijú na prípravu misií programu Artemis.
Patrí medzi ne aj súbor kamier SCALPSS, ktoré budú snímať pristátie na Mesiaci s bezprecedentnou presnosťou – (Stereo Cameras for Lunar Plume-Surface Studies).
(Článok pokračuje na ďalšej strane)