Obe strany hľadajú spôsob, ako sa proti novej hrozbe brániť. A aj keď nie sú doterajšie pokusy úplne neúspešné, údery dronov sa eliminovať nepodarilo – a len tak ani nepodarí. Všadeprítomné nebezpečenstvo viedlo k tomu, že na ruskej strane sa objavili kartičky s modlitbou k sv. Barbore za ochranu proti „diablovým dronom“.
Kvantitatívny skok
Z pôvodne exotickej zbrane, ktorú obe strany začali spontánne používať vďaka technologickým nadšencom, sa najmä v druhom roku vojny stal bežný nástroj ničenia. Zmena je zrejmá aj z dostupných čísel, hoci ide často len o kvalifikované odhady. Analýza think tanku RUSI v máji uvádzala, že Ukrajina prichádza o 10 tisíc dronov mesačne, a najmenej toľko ich teda aj nasadzuje (pretože dronov nikdy na bojisku neubudlo, len ich pribúda).
V decembri ukrajinská vláda oznámila, že počas mesiaca sa zmontuje 50-tisíc kamikadze dronov. Drony vznikajú z veľkej časti z dovážaných súčiastok, v prvom rade čínskych (Čína síce predvlani v septembri vývoz dronov oficiálne obmedzila práve kvôli vojne na Ukrajine, ale v praxi embargo zatiaľ nemá vplyv na dostupnosť).
Tento rok chce Ukrajina vyrobiť celkovo milión dronov, teda okolo 80-tisíc mesačne. Stále väčší dôraz je vidieť aj na aktivite dobrovoľníckych skupín, ktoré Ukrajinu podporujú, a ktoré sa čoraz viac zameriavajú práve na dodávky malých kamikadze.
Keby sme mali veriť oficiálnym ruským údajom, tamojší priemysel už ich teraz vyrába rádovo státisíce. To sa nezdá pravdepodobné, pretože na fronte tak jednoznačná prevaha nie je viditeľná. Rusko však rozhodne nezaostáva.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)