V šachu ich držala kombinácia paľby granátometov, dronov a štyroch útočníkov. Obrancom tak nezostalo nič iné, ako ustúpiť, aby sa zachránili. Rusom sa tak podarilo bez strát obsadiť pozíciu za cenu ôsmich relatívne lacných dronov, zatiaľ čo ukrajinská strana prišla o niekoľko sto metrov terénu, a predovšetkým sedem vojakov.
Na príklade je vidieť, aké dôležité je v bojoch dobré opevnenie, ale aj aká potrebná je spolupráca rôznych zložiek. Útok mohli zastaviť ukrajinské delá, mínomety alebo možno aj prostriedky elektronického boja, ale samotní muži v zákopoch boli bezmocní.
Výhodný variant
Hlavnou výhodou dronov je nízka cena za presnosť. Používajú sa a fungujú ako obdoba drahých navádzaných striel. Nie sú síce také ničivé, môže ich zastaviť sieť alebo pletivo, ich signál možno vyrušiť a v niektorých (veľmi vzácnych) prípadoch väčšie drony zničila paľba z ručných zbraní, ale cena a dostupnosť sú bezkonkurenčné.
Ukrajinská protitanková strela Stugna-P vyjde na 20-tisíc dolárov, americké Javeliny na dvakrát viac. FPV drony stoja od 400 do 1 200 dolárov podľa vybavenia, veľkosti či doletu.
V rukách skúseného operátora však môžu vkĺznuť do krytého zákopu či preletieť oknom do domu, v ktorom sa skrývajú vojaci či technika a vyradiť ciele s násobne vyššou vojenskou aj finančnou hodnotou. Jeden ukrajinský pilot FPV, s ktorým hovorili reportéri denníka The Guardian, si napríklad nárokoval zničenie piatich tankov, piatich obrnených transportérov a dvoch bojových vozidiel pechoty.
Svedectvá z frontu naznačujú, že občas sa na operátorov dronov preškoľovali práve špecialisti na protitankové zbrane. Zatiaľ čo drahej munície pre ich pôvodné zbrane nie je dnes k dispozícii viac ako na začiatku vojny (často skôr naopak), dronov je relatívne dosť a plnia podobné úlohy.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)