A navyše majú ďalšiu obrovskú výhodu: môžu útočiť na ciele, na ktoré samotný operátor jednoducho nedohliadne. Stačí, aby mal s dronom rádiové spojenie. Čo sa najľahšie robí tak, že medzi nimi nie sú žiadne prekážky – v podstate na seba „vidia“, len nie sú obmedzení limitmi ľudského zraku. Jednoduchšia prevádzka dronov je mimochodom jeden z dôvodov, prečo sa aj v tejto vojne oplatí držať pozície vo vyššej polohe ako protivník.
Druhou možnosťou je využiť ďalší dron ako prostredníka na spojenie. Aj to je široko využívané, hoci je to zložitejšie a hrozí riziko straty oboch strojov. Zato dáva dronom nové možnosti.
Video from Ukraine’s Bulava strike unit showing FPV strikes on Russian armor in a warehouse. Notably, cheap nets over the entrances likely could have prevented these losses. https://t.co/XCHnP1zGcg pic.twitter.com/TEIbg4kIt1
— Rob Lee (@RALee85) February 20, 2024
Obvykle FPV drony predstavujú riziko v pásme okolo 10 km od frontu. Ukrajinská armáda však nedávno zverejnila video, ktoré podľa všetkého ukazuje úder malého FPV dronu 30 km za frontom, teda podstatne ďalej, než kam vystačia batérie bežných dronov.
Útočiaci stroj zrejme na miesto doniesol väčší dron, ktorý potom mohol slúžiť aj na prenos signálu. Ako „materský dron“ mohol poslúžiť napríklad upravený poľnohospodársky dron, pre ktorý ukrajinská strana používa typové označenie Upír. Ide o veľké zariadenie, ktoré je dosť (nie úplne) odolné proti rušeniu a má dostatočnú nosnosť aj dolet. Je to príklad, že drony ako zbraň sa stále rozvíjajú do nových podôb.
V roku 2023 jedna z nich – kamikadze FPV dron – „dozrela“ do stavu, keď predstavuje snáď najnebezpečnejšiu zbraň tejto vojny – aspoň čo do počtu obetí z radov techniky aj živej sily.