VIDEO: Smutný pohľad na uväznené cicavce. Morský park museli zatvoriť, nikto nevie, čo bude so zvieratami

kosatky-francúzsko-marineland
Morský park Marineland v meste Antibes na Francúzskej riviére musel v januári tohto roka zatvoriť svoje brány kvôli prijatému zákonu, ktorý zakazuje predstavenia s morskými cicavcami. Foto: X/@CerfiaFR, ilustračné/Freepik/foto4440
Reklama

Internetom kolujú videá zachytené dronom zo začiatku tohto mesiaca, na ktorých sú zobrazené dve kosatky plávajúce v uzavretých bazénoch. Verejnosť má veľké obavy o život týchto veľrýb.

Morský park Marineland v meste Antibes na Francúzskej riviére musel v januári tohto roka zatvoriť svoje brány kvôli prijatému zákonu, ktorý zakazuje predstavenia s morskými cicavcami, píše France 24.

Situácia je núdzová

Francúzsko sa teraz pokúša nájsť nový domov pre 24-ročnú veľrybu Wikie a jej 11-ročné mláďa Keijo. Okrem nich je v parku uväznených aj 12 delfínov.

Marineland, založený v meste Antibes v roku 1970, bol pre verejnosť zatvorený v januári po poklese návštevnosti a zákone z roku 2021.

Vo februári vedenie parku požiadalo o urgentný presun dvoch kosatiek a 12 delfínov do dvoch parkov v Španielsku, ale španielske úrady tento presun zablokovali s odôvodnením, že zariadenia nie sú pre ne prispôsobené.

„Situácia v Marineland Antibes je núdzová,“ uviedla kanadská mimovládna organizácia TideBreakers v príspevku na sociálnych sieťach po zverejnení videa.

Videá navyše odhaľujú cicavce v nádržiach, ktorých okraje sú zelené od rias, uprostred zariadení, ktoré sa predtým používali pre iné morské živočíchy.

„Ponechať ich v uzavretom zariadení, v rozpadajúcej sa, schátranej nádrži, jednoducho neprichádza do úvahy,“ pokračuje organizácia.

Zdroj: X/@CerfiaFR

Pre zvieratá nie sú škodlivé

Ak by dve kosatky ochoreli, „pravdepodobne budú utratené alebo podľahnú zhoršujúcemu sa prostrediu“.

Vedenie parku, ktoré kontaktovala aj agentúra AFP, uviedlo, že bazény s kosatkami a delfínmi sú stále dobre udržiavané a že približne 50 zamestnancov pracuje na blahu zvierat.

Riasy viditeľné na obrázkoch boli normálnym javom, uviedla organizácia a vysvetlila, že spóry rias prítomné vo filtrovanej morskej vode, ktorá napĺňa bazény, sa vyvíjali každú jar, keď sa voda otepľovala. Pre zvieratá neboli škodlivé a boli pravidelne odstraňované kefovaním, uviedlo vedenie parku.

Toto vysvetlenie podporil Mike Riddell, ktorý spravoval park 26 rokov, kým nebol v roku 2006 prepustený pri zmene vlastníctva.

Zábery z TideBreakers však vyvolali silné reakcie, ktoré podľa vedenia parku zahŕňali dokonca aj vyhrážky smrťou zamestnancom.

Úradníci uviedli, že zdieľajú obavy mimovládnej organizácie, ale pokusy parku nájsť núdzové riešenie spolu so zamestnancami francúzskej ministerky životného prostredia Agnes Pannier-Runacherovej nepriniesli žiadny výsledok.

Náhradné riešenie

Predstavitelia ministerstva, ktorých kontaktovala agentúra AFP, uviedli, že úrady „zabezpečujú, aby boli zvieratá naďalej umiestnené v dobrých podmienkach až do ich budúceho určenia“ a že park hľadá „alternatívne riešenia“.

Po španielskom rozhodnutí o zákaze dúfal Marineland, že kosatky premiestni do parku v Japonsku. Tento krok však zablokovala francúzska vláda, ktorá požadovala presun do európskeho parku s vyššími štandardmi na welfare chov.

Riešenie týkajúce sa jediného takéhoto zariadenia na španielskom Tenerife však minulý mesiac vetovala španielska vláda, ktorá uviedla, že zariadenia tam „nespĺňajú požiadavky“, uviedli francúzski predstavitelia.

Mimovládne organizácie vrátane One Voice a Sea Shepherd požiadali o povolenie vyslať do Marinelandu špecialistov, aby kosatky skontrolovali. Tieto dva cicavce, narodené v zajatí, nie sú schopné prežiť samy vo voľnej prírode.

Z dlhodobého hľadiska by sa podľa francúzskeho ministerstva a mimovládnych organizácií mala zriadiť morská rezervácia, kde by kosatky a delfíny mohli žiť v polodivokých podmienkach.

Takéto riešenie by podľa Riddella stálo dva až tri milióny eur ročne. Odhaduje sa, že Wikie a Keijo majú za vhodných podmienok pred sebou ešte desaťročia života.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti