Smutná štatistika odhaľuje, ako sa zamestnávateľ snaží minimalizovať náklady na zamestnancov. Zo 401 pracovníkov je vyše polovice, až 277, zazmluvnených prostredníctvom agentúr. Mnohí z nich sú navyše prinútení pracovať na živnosť, čiže sa na nich nevzťahujú výhody Zákonníka práce.
„Títo pracovníci nemajú nárok na dovolenku a keď sa zrania, nesú za to sami zodpovednosť ako živnostníci. Musia si sami odvádzať dane a odvody, no platobná disciplína nie je vysoká,“ dodal Bekmatov.
Slováci sú nič
„Slovenský pracujúci je v závode na území Slovenska zamestnancom druhej kategórie. Častokrát musí čeliť povýšeneckej komunikácii, bossingu, finančným sankciám či ignorácii problémov s výrobou,“ poznamenáva.
Na túto skutočnosť upozornil aj jeden zo zamestnancov, ktorý opísal zahraničných pracovníkov ako „nadľudí“, pričom „Slováci sú nič“.
Ďalší sa oprávnene sťažuje na neľudské podmienky, kedy je priestor haly často zadymený, čo je nebezpečné pre ľudské zdravie. S teplotami býva problém počas období, kým v lete sú tam neznesiteľné horúčavy, v zime naopak nastávajú prípady, keď pre nefunkčné dvere zamestnanci mrznú.
Čo povedali dlhoroční zamestnanci Bekmatovi, ktorý na prípad upozornil približne pred mesiacom? „Som presvedčený o tom, že títo zamestnanci by si zaslúžili nielen to, aby ich problémy neboli ignorované, zaslúžili by si aj dôstojnú mzdu. Nesmieme dopustiť, aby sa žmýkanie zahraničných pracovníkov stalo nástrojom na dusenie slovenských zamestnancov,“ vyzdvihol.
Artur Bekmatov z tohto titulu podal podnet na Inšpektorát práce a rovnako aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Predsedovi vlády Robertovi Ficovi chce adresovať prípadovú štúdiu o tom, aké má zamestnávanie ľudí z tretích krajín pre nich nepriaznivé dopady.
Kórejčan, žiaľ, nevie po slovensky
Spoločnosť Donghee Slovakia sa k veci nechcela príliš vyjadrovať. Telefónne číslo uvedené na ich stránke zodvihol skladník, ktorý nedokázal podať žiaden relevantný kontakt na vyššie miesta.
„Odporučil vygoogliť si kontakt na personálnu riaditeľku firmy Darinu Melovú s tým, že samotný riaditeľ firmy je Kórejčan, a žiaľ podľa neho „nevie po slovensky“,“ dodala Pluska.
Melová sa napokon vyjadrila len veľmi stroho. „Ja nie som konateľka spoločnosti a určite sa s vami nebudem baviť na túto tému.“
Riaditeľ Inšpektorátu práce v Žiline František Cyprich upresnil, že úrad sa daným prípadom zaoberá. „Inšpektorát práce v tejto veci postupuje v súlade s našimi kompetenciami. Podľa zákona sú zamestnanci inšpektorátov práce povinní zachovávať mlčanlivosť o podnetoch na vykonanie inšpekcie práce, o ich obsahu, subjektoch, ktoré ich podali, a o ďalších skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli počas výkonu inšpekcie práce. Z tohto dôvodu nemôžeme v tejto veci poskytnúť žiadne bližšie informácie.“