Otočka v médiách aj na najvyššej politickej úrovni. Po politických zmenách sa lesby, gayovia a ďalší „queer“ ľudia v Poľsku dočkali ospravedlnenia v štátnej televízii.
„Než začneme rozhovor, zdá sa mi, že by mali zaznieť tri vety,“ začal moderátor Wojciech Szeląg nedeľný program Hosť večera. „Dlhé roky v Poľsku zaznievali na adresu mnohých ľudí hanebné slová len z toho dôvodu, že sa títo ľudia sami rozhodli o tom, za koho sa považujú a koho milujú,“ pokračoval potom moderátor programu štátnej Poľskej televízie (TVP).
„LGBT+ ľudia nie sú ideológie, ale ľudia. Konkrétne mená, tváre, blízki a priatelia. Všetci títo ľudia by mali z tohto miesta počuť slová: Ospravedlňujem sa,“ dodal potom emotívne smerom k svojim hosťom.
Celá situácia ilustruje veľké zmeny, ku ktorým došlo po zmene vlády v poľských štátnych médiách. Od roku 2015 ich kontrolovala vtedy vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS). Najmä TVP plnila úlohu straníckeho propagandistického kanála.
Súčasťou politiky národno-konzervatívnej vlády PiS bolo aj vyobrazovanie LGBT+ ľudí, teda lesieb, gayov, bisexuálov, trans ľudí a ďalších „queer“ osôb, zásadne v negatívnom svetle a ich odlišovanie do podoby nepriateľskej „ideológie“.
Objavovali sa titulky ako „Ideológia LGBT ničí rodinu“ a LGBT+ ľudia nemali na obrazovku prístup. Spravodajstvo tiež spájalo gayov a lesby ako celok so zneužívaním detí.
Veľký humbuk spôsobilo napríklad silvestrovské vystúpenie kapely The Black Eyed Peas s dúhovou páskou a verejnou podporou menšín.
„Pre LGBT+ ľudí bolo posledných osem rokov nočnou morou – byť občanom nižšej kategórie, byť pre štát terčom… štát nás pomocou nástroja, ktorým bola aj Poľská televízia, šikanoval,“ povedal v nedeľnom programe aktivista za zlepšenie práv LGBT+ ľudí Bart Staszewski.
Ponovom sa v štátnej televízii preberajú aj témy, ktoré boli v posledných rokoch tabu, okrem iného aj registrované partnerstvo alebo umelé oplodnenie.
Zmena rétoriky (nielen) o LGBT+ ľuďoch je súčasťou „revolúcie“ v TVP. Nová koaličná vláda na čele s Donaldom Tuskom vlani pred Vianocami vymenila vedenie štátnych médií. Odkázala sa pritom na deklaráciu parlamentu „o obnovení nestrannosti verejnoprávnych médií“.
Podľa opozície a niekoľkých neprávoplatných súdnych verdiktov bolo prevzatie médií nelegálne. Súčasná opozícia ostro protestovala a niektoré budovy médií obsadila.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)