V sýrskom meste Suweida, kde žijú prevažne drúzski obyvatelia, sa za posledných päť dní odohrali scény hrôzy, ktoré miestni označujú za „barbarské“. Jedna zo žien, ktorá tam celý život žije, opísala, ako sa z kedysi pokojného mesta stalo miesto masakru, kde boli mŕtvoly roztrúsené všade naokolo, dokonca pred jej vlastným domom. V obave o svoj život sa ukrývala doma a každý deň čakala, či ozbrojené skupiny, ktoré prechádzali jej štvrťou a prehľadávali domy, nevtrhnú práve k nim.
Pocit neistoty a strachu z rozhodnutia, či prežijú, alebo zomrú, ju sprevádzal počas týchto dní. Streľba a výbuchy delostreleckých granátov zneli takmer nepretržite a zanechali miestnych ľudí vystrašených a bezmocných vo vlastných príbytkoch. Píše BBC.
„Jeden z najhorších pocitov vôbec je stále čakať, kým niekto príde do vášho domu a rozhodne, či máme žiť alebo zomrieť,“ zaspomínala si Rima.
Napätie medzi drúzskymi a beduínskymi kmeňmi v tejto oblasti sa vyhrotilo po únose drúzskeho obchodníka na ceste do Damasku. Násilnosti sa rozšírili do ďalších častí južnej provincie, čo prinútilo dočasnú vládu nasadiť bezpečnostné a obranné sily s cieľom obnoviť poriadok.
Zdroj: FB/Michal Seidl
Avšak mnohí miestni drúzski vodcovia sa nasadeniu vládnych jednotiek bránili a už samotná prítomnosť týchto síl vyvolala eskaláciu konfliktu. Násilnosti sa zväčšili, pričom vláda bola obviňovaná z útokov na drúzskych bojovníkov aj civilistov. Situácia sa ešte viac skomplikovala, keď izraelská armáda zasiahla sériou leteckých úderov, ktoré podľa ich vyjadrení mali chrániť drúzsku komunitu.
V podmienkach výpadku internetu a elektriny bolo pre obyvateľov Suweidy veľmi ťažké sledovať, čo sa deje mimo ich okien. Jediné, čo mohli vidieť, boli mŕtvoly a vypálené domy. Štátne médiá v Sýrii tiež informovali o tom, že nelegálne ozbrojené skupiny vykonávali masakre a iné zločiny proti beduínskym bojovníkom a civilistom.
Zdroj: FB/Michal Seidl
Monitoringová organizácia založená vo Veľkej Británii potvrdila smrť najmenej 594 ľudí od začiatku násilností, z toho 154 drúzskych civilistov, pričom 83 z nich bolo zabitých vládnymi jednotkami bez súdneho procesu. Na druhej strane boli zabití aj traja členovia beduínskych kmeňov, ktorých usmrtili drúzski bojovníci.
Ďalší muž z drúzskej komunity, ktorý si želal zostať v anonymite, opísal, ako z ulíc zbierali telá obetí, niektoré z nich ležali na rovnakom mieste niekoľko dní.
Zdroj: FB/Michal Seidl
Napriek tomu, že pracoval pre vládu, ostro kritizoval brutalitu vládnych síl, ktoré podľa neho prepadávali bohatšie štvrte, plenili domy a následne ich zapálili, pričom strieľali aj na neozbrojených civilistov. Podobné obvinenia potvrdzovali aj videá, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, kde boli zachytené vládne jednotky, ktoré strieľali do kľačiacich civilistov.
„Zbierame telá z ulíc. Našli sme telá ponechané pred domami, vedľa domov dva alebo tri dni,“ povedal pre BBC v telefonickom rozhovore.
Podľa správy Úradu OSN pre ľudské práva bolo dokumentovaných najmenej 13 prípadov zabitia civilistov vládou podporovanými ozbrojenými mužmi, vrátane prípadu, keď boli muži popravovaní bez súdu pri svojich domovoch.
Zdroj: FB/Michal Seidl
Počas bojov sa obyvatelia Suweidy zúfalo pýtali, kedy príde pomoc, no tá neprichádzala.
Jedna z miestnych žien s hrôzou sledovala, ako ozbrojenci vstupovali do ich štvrte a pred očami matky zastrelili jej suseda. Všetci boli zmätení a pýtali sa, či sú tieto jednotky ozaj tie, ktoré mali prísť a ochrániť ich. Mladí, neozbrojení ľudia prišli o život, zatiaľ čo tí, čo zostali, prišli o všetko, čo mali.
Svedectvá z rôznych zdrojov potvrdzovali, že väčšina útočníkov na Suweidu boli islamistickí bojovníci, ktorí prišli s jasnou nenávisťou voči drúzom, ktorých označovali za neveriacich a urážali ich. Niektorí z týchto bojovníkov zverejňovali na internete videá, kde ponižovali drúzskych mužov, napríklad oholili fúzy drúzskym náboženským vodcom, čo je pre nich symbolom identity.
Zdroj: FB/Michal Seidl
Sýrska vláda neodpovedala na žiadosti o komentár. V televíznom prejave však dočasný prezident sľúbil potrestať vinníkov a urobiť ochranu drúzov prioritou. Obvinil pritom „nelegálne skupiny“, ktorých lídri podľa neho odmietali dialóg už mesiace.
Pre mnohých ľudí sa tieto sľuby opakujú ako deja vu.
Zdroj: FB/Michal Seidl
Podobné vyhlásenia zazneli už predtým, keď vládne a islamské jednotky potrestali smrťou civilistov z inej menšiny, alavítov, po útokoch na priaznivcov režimu v marci. Vyšetrovanie tých udalostí stále neprinieslo žiadne výsledky.
Mnohí obyvatelia Suweidy vyjadrujú nedôveru k vláde a pochybujú o tom, že naozaj chcú situáciu riešiť. Považujú to len za povrchné reči o slobodách, spravodlivosti a zodpovednosti, ktoré však v skutočnosti nie sú plnené.
Dlhodobý konflikt a najnovšie krvavé udalosti podľa nich zanechajú v regióne trvalé následky. Niektorí dokonca tvrdia, že bez izraelských vzdušných útokov by už nemali šancu prežiť.
„Keby nebolo izraelského bombardovania, dnes by sme sa s vami nemohli rozprávať,“ povedala jedna žena pre BBC.
Napriek tomu sú mnohí zároveň skeptickí voči izraelskej intervencii, keďže drúzska komunita je veľmi vlastenecká a nechce byť spájaná s cudziu mocou.