VIDEO: V dažďovom pralese objavili nový druh škorpióna, svoj jed vystrelí na DESIATKY centimetrov

Vedec objavil prvý druh juhoamerického škorpióna, ktorý je schopný vystreliť svoj jed na vzdialenosť niekoľko desiatok centimetrov. Foto: reprofoto/X@leolaborieux, ilustračné/Freepik/kuritafsheen77
Reklama

Odborníci sa domnievajú, že takmer všetky škorpióny sú schopné vstreknúť jed, no väčšina z nich to neurobí nikdy. Tento krok by stál veľa jedu, čo je príliš cenný materiál na plytvanie.

Vedec objavil prvý druh juhoamerického škorpióna, ktorý je schopný vystreliť svoj jed na vzdialenosť niekoľko desiatok centimetrov.

Podobné správanie sa škorpiónov pozorovali predtým iba u dvoch rodov škorpiónov, ktoré sa našli v Severnej Amerike a Afrike, píše livescience.com.

Výskumník objavil nový druh

Škorpióni, z ktorých je známych vyše 2,5-tisíca druhov, sú známi svojimi žihadlami. Svoj jed používajú na zneškodnenie koristi a obranu pred predátormi. Ich zakončenia na chvostoch obsahujú žihadlo plné jedu.

Odborníci sa domnievajú, že takmer všetky škorpióny sú schopné vstreknúť jed, no väčšina z nich to neurobí nikdy. Tento krok by stál veľa jedu, čo je príliš cenný materiál na plytvanie.

Výskumník objavil nový druh s názvom Tityus achilles v hornatej oblasti dažďového pralesa Magdelena v Kolumbii. Len dva ďalšie rody, ktoré sa našli v Afrike a Severnej Amerike, a boli predtým pozorované, sú schopné vystreknúť jed.

„Väčšina škorpiónov je pravdepodobne schopná rozprašovať jed. Jednoducho to nerobia. Je známe, že táto extrémna reakcia sa vyskytuje pravidelne iba u týchto dvoch rodov,“ napísal Léo Laborieux, ktorý bol v čase výskumu magisterským študentom na Univerzite Ludwiga Maximiliana v Mníchove.

Druh Tityus achilles je schopný vstrekovať aj rozprašovať svoj jed, ktorý je mimoriadne jedovatý. Priama injekcia jedu zaisťuje, že sa korisť poddá a navyše škorpión ovplyvní svoj cieľ. Existuje ale fyzické riziko, že cieľ, či už dravec, alebo korisť, sa môže brániť.

Striekanie jedu je menej účinné

Striekanie jedu je menej riskantné, nevyžaduje si totiž priamy fyzický kontakt. Ale je tiež menej účinný. Napriek tomu môže vystreknutie toxínu do tváre stačiť na to, aby odradil predátora a umožnil škorpiónovi uniknúť.

„Tieto toxíny sa musia dostať do veľmi citlivých tkanív, aby skutočne začali účinkovať,“ povedal Laborieux. „Aby to dávalo zmysel, dravec musí byť stavovec.“

Vedec objavil prvý druh juhoamerického škorpióna, ktorý je schopný vystreliť svoj jed na vzdialenosť niekoľko desiatok centimetrov. Foto: Léo Laborieux/Zoological Journal of the Linnean Society, 2024

 

Je nepravdepodobné, že by toxíny prenikli do vonkajšej kostry iného bezstavovca, čo naznačuje, že táto technika by bola pri lapaní koristi zbytočná.

Väčšina streknutí jedu bola priehľadná, čo naznačuje, že pozostávali z predbežného jedu, toxickej kvapaliny, ktorá sa zvyčajne vyvrhne pred silnejším skutočným jedom, ktorý má mliečny odtieň.

„Samotný jed sa zvyčajne skladá z peptidov a proteínov s vyššou molekulovou hmotnosťou, ktoré sú oveľa väčšie, a preto je ich výroba oveľa drahšia,“ uzatvoril Laborieux.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie