VIDEO: V maďarskom parlamente sa dymilo. Zakázali PRIDE a umožnili rozpoznávanie tvárí. Primátor Budapešti vraví NIE

Foto: facebook.com/momentum.mozgalom, freepik.com
Reklama

Maďarskí poslanci v utorok schválili zákon, ktorý zakazuje Pride podujatia a umožňuje použitie softvéru na rozpoznávanie tvárí na identifikáciu účastníkov. Tento krok je ďalším krokom v rámci tvrdého postupu vlády premiéra Viktora Orbána, ktorá sa zameriava na maďarskú LGBTQ+ komunitu.

Zákon prešiel v hlasovaní 136 hlasmi za a 27 proti. Podporil ho Orbánov Fidesz a ich menšinový koaličný partner, Kresťanskí demokrati.

Zákon bol v parlamente presadený v zrýchlenom konaní, aké sa má od núdzového stavu počas pandémie Covidu-19 zneužívať aj u nás a bol predložený iba deň pred hlasovaním.

Nový zákon mení maďarský zákon o zhromažďovaní a stanovuje, že organizovanie alebo účasť na podujatiach, ktoré porušujú kontroverznú legislatívnu „ochranu detí“ , bude trestaná. Táto legislatíva zakazuje „zobrazovanie alebo podporovanie“ homosexuality voči osobám mladším ako 18 rokov, informujú Euronews.

Pokuta 500 eur

Účasť na zakázanom podujatí môže byť pokutovaná sumou až 200-tisíc maďarských forintov (vyše 500 eurami), pričom tieto prostriedky majú byť presunuté na „ochranu detí“, uvádza sa v texte zákona. Úrady môžu použiť nástroje na rozpoznávanie tvárí na identifikáciu účastníkov zakázaných podujatí.

Počas hlasovania v maďarskom parlamente v Budapešti opoziční poslanci z opozičnej strany Momentum Mozgalom odpálili dymové bomby priamo v sále, čím ju zaplnili hustým dymom v národných farbách.

Nová legislatíva je posledným krokom proti LGBTQ+ ľuďom, ktorý podnikla Orbánova vláda. Táto vláda už predtým schválila viacero zákonov, ktoré organizácie na ochranu ľudských práv a ďalší európski politici považujú za represívne voči sexuálnym menšinám.

Maďarsko ignoruje hlavný európsky súd

Európska komisia (EK) podala v júli 2022 na Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) žalobu proti Maďarsku týkajúcu sa zákona o ochrane detí z roku 2021. EK v nej tvrdila, že tento zákon diskriminuje osoby na základe ich sexuálnej orientácie a rodovej identity, čo je v rozpore s právom EÚ, informujú aktuality.sk.

V apríli 2023 SDEÚ rozhodol, že maďarský zákon porušuje právo EÚ, pretože diskriminuje osoby na základe ich sexuálnej orientácie a rodovej identity. Súd nariadil Maďarsku zmeniť tento zákon, aby bol v súlade s právom EÚ. Maďarsko sa odmietlo podriadiť rozhodnutiu Európskeho súdneho dvora.

Koalícia vraj chce „chrániť deti“

Maďarská vláda sa prezentuje ako obhajca tradičných rodinných hodnôt a ochranár civilizácie proti tomu, čo nazýva „genderovou šialenosťou“, pričom tvrdí, že jej politické kroky sú zamerané na ochranu detí pred „sexuálnou propagandou“.

Pred prijatím tohto zákona Orbán naznačil, že jeho vláda podnikne kroky na zákaz podujatia Budapest Pride, ktoré každoročne priláka tisíce ľudí a oslavuje históriu LGBTQ+ hnutia.

Demonštrácie v Budapešti. Foto: facebook.com/momentum.mozgalom

Nesúhlasí zahraničie ani hlava Budapešti

Hadja Lahbib, európska komisárka pre rovnosť a pripravenosť na krízy, ostro kritizovala rozsah nového zákona. „Sloboda, dôstojnosť a ľudské práva – to nie sú témy na debatu,“ uviedla Lahbib v reakcii pre Euronews. „Sloboda prejavu a právo na mierové zhromaždenie sú základné hodnoty EÚ, ktoré musia byť zachované pre každého, všade. Stojíme pri LGBTIQ komunite v Maďarsku i mimo neho. Rovnosť je nevyjednávateľná.“

Najväčšia ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila tento zákon za „frontálny útok“ na LGBTQ+ komunitu. „V predvečer 30. výročia Budapest Pride v júni tento škodlivý zákaz posúva hodiny o tri desaťročia späť a ďalej podkopáva ťažko vybojované práva LGBTI ľudí v Maďarsku,“ uviedol Dávid Vig, riaditeľ Amnesty International Maďarsko, v oficiálnom vyhlásení.

Ostro zareagoval aj primátor Budapešti Gergely Karácsony. Už po avizovanej novele zákona o zhromaždení reagoval slovami: „Pride v Budapešti bude!“ Na demonštrácii v hlavnom meste sa následne zišli aj davy protestujúcich.

Zákon o zákaze Pride podujatí je len jedným z mnohých opatrení maďarskej vlády proti sexuálnym menšinám, ktoré vyvolávajú ostrú kritiku zo strany Európskej únie a medzinárodných organizácií na ochranu ľudských práv.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia