fbpx

Vieš, kedy je klíma v aute najúčinnejšia? Prinášame TIPY, ako správne používať klimatizáciu

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Počas súčasných horúcich dní si nevieme jazdu bez klimatizácie vo vyhriatom aute ani predstaviť. Vedel si, že môžeš ešte zvýšiť jej účinky správnym nastavením? Portál pluska.sk predstavila niekoľko typov, ako správne používať klimatizáciu, aby bola čo najefektívnejšia.

 

Automobilový portál filtreaoleje.sk informuje o význame a fungovaní klimatizácie v aute a hovorí, že vnímaná ako prvok komfortnej výbavy, pretože poskytuje chladivý účinok v kabíne počas letných mesiacov. Jej hlavnou úlohou je zníženie teploty a vlhkosti vzduchu, čo zvyšuje pohodlie cestujúcich. Okrem komfortu môže klimatizácia tiež zlepšiť pozornosť vodiča znižovaním únavy spôsobenej vysokými teplotami, čím prispieva k bezpečnosti jazdy.

 

Fungovanie klimatizácie v aute je založené na cykle kompresie a expanzie chladiaceho média. Systém obsahuje kompresor poháňaný motorom vozidla, ktorý stláča chladiace médium, čím sa zvyšuje jeho teplota. Toto stlačené médium potom prechádza kondenzátorom, kde sa ochladzuje a kondenzuje do kvapaliny.

 

Používaj vnútorný okruh na cirkuláciu vzduchu

Väčšina vodičov používa tlačidlo vnútornej cirkulácie len zriedka, zvyčajne len pri prechode cez oblasti so zápachom, ktorý preniká do interiéru auta. Keď si v najbližších dňoch sadneš do svojho auta, spomeň si, že vnútorná cirkulácia môže rýchlejšie ochladiť interiér. Klimatizácia tak nemusí neustále chladiť nový horúci vzduch z vonku. Nastav ju na vnútornú cirkuláciu a keď bude kabína dostatočne schladená, môžeš prepnúť na vonkajšiu cirkuláciu, aby si zabezpečil prívod kyslíka.

 

Pravidelne čisti filtre a celý klimatizačný systém

Zanesený kabínový filter obmedzuje prívod vzduchu do systému klimatizácie a kúrenia, čo môže viesť k zníženému prúdeniu vzduchu do interiéru. Tento problém sa prejaví najmä nižším výkonom ventilácie. Dôležitejšie však je, že zanesený filter ovplyvňuje naše pohodlie a zdravie. Zanesený filter často spôsobuje nepríjemný zápach a nedokáže účinne filtrovať nečistoty, peľ a iné škodlivé látky.

 

Parkuj v tieni a používaj slnečnú clonu

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie