Viete poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní? Záchranár Dušan radí, AKO NA TO! V priemere musíme zareagovať za 3 MINÚTY

Dušan Sapoliga je inštruktorom Stop The Bleed a učí laickú verejnosť ako po správnosti postupovať pri masívnom vonkajšom krvácaní. Zdroj: Archív DS
Reklama
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Čo by nám nemalo chýbať v domácej lekárničke?
  • Čomu sa vyhnúť pri poskytovaní prvej pomoci?
  • Ktoré časti tela sú pre krvácanie najviac rizikové?
  • S akými najčastejšími príčinami krvácania sa záchranári stretávajú?
  • Ako postupovať pri rane z porezania nožom?
  • Ako zistíme závažnosť krvácajúceho zranenia?

Záchranár Dušan Sopologa zo služby ZaMed sa so svojimi kolegami a kolegyňami denne stretáva so život ohrozujúcimi zraneniami a záchranu života berie ako pocit zadosťučinenia, ktorý ho poháňa vpred. Okrem samotnej záchrannej služby zastáva aj pozíciu inštruktora a ambasádora Stop The Bleed so špecializáciou na vonkajšie masívne krvácanie.

Napriek tomu, že z pohľadu laickej verejnosti sa poskytnutie prvej pomoci pri krvácajúcich zraneniach zdá byť len simulovanou a strach naháňajúcou situáciou, Dušan zdôrazňuje, že zastaviť krvácanie nie je také komplikované. Stačí obetovať len niekoľko hodín svojho času a odhodlať sa ku kurzu prvej pomoci, ktorý sa skutočne zíde každému. Základom je podľa neho tréning a opakovanie teórie aj praxe, pričom je tiež dôležité zabudnúť na zastarané postupy či rady z internetu, ktoré vás môžu ľahko pripraviť o drahocenný čas.

Pri vašom mene sa objavujú pozície ako TECC NAEMT National coordinator, ALS Provider Instructor, Stop The Bleed ambassador či PHTLS Instructor. Viete nám priblížiť, o čo ide? Ako sa vám podarilo dostať hneď k toľkým kurzom?

Sú to medzinárodné, certifikované kurzy, ktoré sú možnosťou postgraduálneho vzdelávania. Ide o intenzívne a praktické kurzy, ktoré vychádzajú z najnovších platných postupov, čiže učia uchádzačov poskytovať najlepšiu zdravotnú starostlivosť na základe medicíny založenej na dôkazoch (EBM-Evidence Based Medicine). Tieto kurzy som absolvoval a v niektorých som sa stal inštruktorom, prípadne zodpovedám za tieto kurzy na národnej úrovni.

Ako účastník som absolvoval aj iné certifikované kurzy na Slovensku alebo v zahraničí, no nebolo to všetko za jeden rok. Samotná príprava na kurz a úspešné absolvovanie kurzu je náročná procedúra, ktorá si vyžaduje čas a snahu. Všetci uchádzači sú zdravotnícki profesionáli, ktorí chodia do práce a majú aj iné záväzky, takže sa nedá všetko hneď.

Ak sa na to pozrieme zo všeobecného hľadiska, zachraňujete životy. Čo to pre vás znamená? Ako vnímate ľudský život v roli záchranára?

Možno to vyznie zvláštne, ale je to moja práca a myslím si, že to beriem ako iní ľudia, ktorí majú iný typ zamestnania. Ak sa naša práca podarí, finálnym produktom je zachránený ľudský život. Tento pocit dáva všetkým záchranárom pocit zadosťučinenia a ženie nás vpred. Všetci sme sa dobrovoľne rozhodli, že obetujeme mnoho pre záchranu životov. Je to naša práca, ktorá nás baví, náš spôsob života a služba spoločnosti.

Ľudský život je to najcennejšie, čo máme. Vie byť niekedy veľmi krehký a nevyspytateľný, preto by sme si ho mali maximálne vážiť, starať sa o svoje zdravie a užívať si ho. Pri tejto práci pochopíte, že stačí sekunda a všetko sa rozsype ako domček z kariet. Je zbytočné riešiť nepodstatné veci, ktoré nevieme ovplyvniť. Čas plynie každému rovnako, no podstatné je uvedomiť si, že každý z nás má svoje poslanie, preto je potrebné usporiadať si priority života.

Pri záchrane života je mimoriadne dôležitá reťaz prežitia, v ktorej zohráva aj laická verejnosť a svedkovia nehody významnú úlohu. Nielen záchranári dokážu zachrániť ľudský život. Zdroj: Archív DS

Na začiatku sme spomenuli, že patríte k ambasádorom Stop The Bleed. Čo by mal podľa vás ovládať každý v rámci prvej pomoci pri krvácaní? Prečo je to nevyhnutnosť?

Vonkajšie masívne krvácanie dokáže zabiť človeka za 3 minúty. Je to štatistický priemer, čiže smrť v dôsledku vykrvácania môže nastať podstatne rýchlejšie. Je potrebné si uvedomiť, že ani ten najlepší záchranný systém na svete nie je schopný dosahovať dojazdové časy na miesto udalosti za takýto krátky čas. Preto je nevyhnutné správne fungovanie reťaze prežitia, ktorá sa vždy začína laikom, svedkom udalosti. Aj z tohto miesta chcem zdôrazniť, že vás potrebujeme. Pomoc laika alebo svedka udalosti potrebuje pacient, ktorý je v ohrození života a pre ZZS to je neoceniteľná pomoc. Pacientovi v ohrození života ide o čas a práve vy kúpite čas do príchodu záchrannej zdravotnej služby.

Každé vonkajšie masívne krvácanie sa začína kontrolovať priamym tlakom. Nezabúdajme na vlastnú ochranu, optimálne pomocou rukavíc. Ideálne by bolo, ak by každý laik vedel ako tlačiť na krvácajúce miesto, ako použiť správne končatinové turnikety, hlbokú tamponádu rany a obväzové techniky. Nie je to nič zložité, práve naopak, ide o efektívne pomôcky, ktoré sú jednoduché na použitie. Každopádne je dôležitý vstupný praktický tréning a následné opakovanie týchto zručností. Všetci zabúdame a je vedecky dokázané, že v priebehu 4 – 6 mesiacov zabudneme naučené praktické veci, ak sme sa s nimi nestretli v reálnom živote alebo na tréningu.

Už na základných školách je súčasťou vyučovania nácvik prvej pomoci – aj pri krvácaní. Učia sa to deti správne? Kde sú z vášho pohľadu najväčšie medzery?

Vo všeobecnosti sú najväčšie medzery vo vzdelávaní laikov, detí a zdravotníkov nerešpektovanie platných medzinárodných postupov, zastarané vyučovacie metódy a postupy, taktiež nedostatočne kvalifikovaný vzdelávací personál. Učenie detí a dospelých má výrazné odlišnosti. Inštruktor, pedagóg musí mať aktuálne platné teoretické vedomosti, avšak nejde to bez praktických skúseností a schopnosti adekvátne odovzdávať informácie.

Väčšina z nás by pravdepodobne v obdobnej situácii spanikárila. Ako zachovať chladnú hlavu a čo funguje pri upokojovaní zraneného?

Ak ide o život, je to stres. Stres, ktorý pôsobí na všetkých z nás. Otázkou je, či to bude stres, ktorý nás vyprovokuje k lepšiemu výkonu, alebo bude viesť k panike. Na čo sa sústrediť? Tréning, tréning a tréning. Ak si spomeniete na svoju prvú jazdu autom a porovnáte to s prítomnosťou, kedy viete sledovať cestnú premávku, ladiť rádio, nastavovať klimatizáciu a popri tom telefonovať, tak presne také isté je to pri prvej pomoci. Prvý krok je byť súčasťou kvalitného kurzu prvej pomoci, no a potom je to o pravidelnosti opakovania si naučených postupov.

Ako inštruktor Stop The Blood sa Dušan venuje kurzom, v ktorých verejnosť učí, ako sa správne zachovať pri krvácajúcich poraneniach. Zdroj: Archív DS

Povrchová rana alebo život ohrozujúce zranenie? Podľa čoho vieme stanoviť vážnosť zranenia?

Vonkajšie masívne krvácanie vieme rozpoznať na základe toho, ako vyzerá miesto udalosti a pacient. Ak vidíme mláku krvi, krvné striekance, krvné zrazeniny, prekrvácaný odev, pokračujúcu krvnú stratu, rozsiahle poranenia, ktoré sú spojené so stratou tkaniva či amputácie, pôjde o život. Čím viac krvi zranený stratí, tým bude mať horšiu poruchu vedomia, bude bledý, spotený a podobne.

Neodporúča sa odhadovať straty krvi, pretože to nie je prakticky možné ani pre profesionálov. Asfalt, vsiakavý povrch, funkčné oblečenie, tmavé oblečenie a iné faktory maskujú krvné straty. V tomto prípade je lepšie situáciu nadhodnotiť ako podceniť. Pomôcky, ktoré by sa mali používať na kontrolu vonkajšieho masívneho krvácania sú bezpečné a efektívne. Pacientom neublížia, ale bez nich to môže byť problém.

Ktoré časti tela sú najviac rizikové?

Veľké vonkajšie masívne krvácanie v civilnom prostredí najčastejšie vzniká na končatinách, kde vieme jednoducho, bezpečne a hlavne rýchlo použiť končatinový turniket. Na druhom mieste sú poranenia v junkčných, spojnicových oblastiach, teda tam, kde sa k trupu pripája iná časť tela. Ide o krk, podpazušie, slabiny, pričom tieto poranenia najčastejšie vznikajú v dôsledku strelných a bodných poranení. Efektívnou technikou na zastavenie krvácania z týchto miest je hlboká tamponáda, hlavne kvôli tvaru rany, kedy vzniká hlboká dutina, ktorú musíme vyplniť vhodným materiálom.

Aké najväčšie hlúposti o zastavení krvácania kolujú po internete? A ako je to po správnosti?

Hlúposti neevidujem, ale verím, že by sa našli, ale skôr ide o staršie postupy, ktoré sú v dnešnej dobe medicíny, založenej na dôkazoch, neefektívne alebo aj zakázané. Medzi najčastejšie patrí nedôvera v končatinové turnikety. Považuje sa to ešte niekde za diablovu pomôcku, ktorá berie končatiny, avšak po veľkej štúdii a použití turniketov sa po roku 2004 táto dogma zmenila. V dnešnej dobe vieme, že končatinové turnikety sú pomôcky, ktoré zachraňujú život a patria aj do rúk preškolených laikov. Medzi iné staršie a v dnešnej dobe neefektívne postupy pri zastavovaní vonkajšieho masívneho krvácania patrí aj zdvihnutie poranenej končatiny nad úroveň srdca, čím istotne nezastavíme ani nespomalíme masívne krvácanie. Ďalej je to rozpoznávanie, či ide o krv zo žily alebo z tepny, čo je nepodstatné a nemožné. Rozpoznať o aký typ krvácania ide, je v teréne nereálne a dôležité je, že prvá pomoc pri zastavení krvácania bude rovnaká.

Najväčšie chyby v prvej pomoci pozostávajú z rád, ktoré získavame od neodborníkov či z internetu. Mnohé sú len obyčajné mýty. Zdroj: Archív DS

S akými chybami sa najviac stretávate ako inštruktor? Na čom väčšinou troskotajú vaši študenti?

Účastníci kurzov nerobia chyby, ale zbierajú skúsenosti. Na kurze nikto neumrie, je možnosť postup zopakovať a naučiť sa ho správne. Skôr by som povedal s čím sa najčastejšie pasujeme. To sú práve tie nesprávne postupy, s ktorými účastníci prichádzajú a ktoré pochytili počas svojho života alebo sa ich naučili na nejakom kurze.

Čo by nám z hľadiska prvej pomoci pri krvácaní jednoznačne nemalo chýbať v domácej lekárničke?

Ak je človek preškolený v použití končatinových turniketov, vykonaní hlbokej tamponády pomocou gázy a vie používať správne elastické obväzy na vytvorenie tlakového obväzu, tak toto je cesta. Minimom je mať odporúčané elastické obväzy, ktoré nenájdete v bežnej lekárničke.

A ako by ste odporučili konať šoférom, ktorí len zriedka tušia, čo je obsahom autolekárničky?

Budem stručný a priamy. Absolvovať kvalitný kurz prvej pomoci, vedieť čo je v lekárničke, mať niečo navyše a hlavne ju mať na dosah z miesta vodiča. Uvedomte si, že v aute sa nachádzajú naši najbližší, ktorým môže ísť o čas. Ak sa rozhodnete obetovať 5 až 8 hodín svojho života, aby ste sa naučili zachrániť život niekoho iného, radi vás uvidíme v našom tréningovom centre, kde prebiehajú kurzy prvej pomoci.

V domácej lekárničke by vám nemali chýbať elastické obväzy, ktorými dokážete vytvoriť tlakový obväz. Zdroj: Archív DS

Ak by ste to mali všeobecne zhodnotiť, k akým krvácajúcim zraneniam ste väčšinou ako záchranár privolávaný?

Veľa povedať nemôžem, ale najčastejšie ide poranenia v dôsledku pádov, násilného mechanizmu, dopravných nehôd a úrazov pri práci s predmetmi, akými sú nože a rôzne technické zariadenia. Vonkajšie masívne krvácanie je v 30 – 40 % príčinou úmrtia pri závažnom úraze, takže to nie je zriedkavé. Aj preto musí fungovať reťaz prežitia, ktorá sa začína laickou verejnosťou.

Vedeli by ste nám opísať kroky, ako postupovať pri hlbšej rane z porezania kuchynským nožom? Čo robiť do príchodu záchranky?  

Vykonať tlak na krvácajúcu ranu. Ak sa nejedná o masívne krvácanie, ktoré by porezaného ohrozovalo na živote, bude postačovať ranu prekryť kompresným obväzom z lekárničky a pomocou elastického obväzu zatiahnuť. Následne je potrebné zachovať pokoj a počkať na pomoc, ak je záchranka potrebná. Mnoho bežných poranení si vedia ľudia ošetriť doma sami a ísť v prípade potreby do nemocnice svojpomocne. Ak sa ale jedná o život ohrozujúci stav, záchranka k vám, samozrejme, príde čo najskôr.

Ak obväz presiakne krvou, alebo sú prítomné známky masívneho krvácania, ideálne je po priamom tlaku v rane aplikovať končatinový turniket, ak je poranenie na končatine. Ak turniket nemáme, je možné spraviť improvizovaný turniket, čo sa tiež učí na kurzoch Stop The Bleed. Každopádne vždy je vhodné zachovať chladnú hlavu a vedieť čo robiť.

Pri poskytovaní prvej pomoci sa neoplatí zisťovať, či ide o krvácanie zo žily alebo z tepny, postup býva aj tak rovnaký, akurát stratíte drahocenný čas. Zdroj: Archív DS
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rozhovory