fbpx

Viete predpovedať, kedy dostanete migrénu? Rozhodujúce sú tieto dve veci

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: freepik.com

Nebolo by užitočné vedieť, kedy môže byť vyčerpávajúca migréna na ceste? Možno sa vám to podarí, ukázala nová štúdia. Informoval o tom denník CNN.

„Hlavným zistením z tejto štúdie bolo, že zmeny v kvalite spánku a energie v predchádzajúci deň súviseli s bolesťou hlavy v nasledujúci deň,“ povedala Dr. Kathleen Merikangas, hlavná riešiteľka štúdie, ktorá bola zverejnená v časopise Neurology. Migrény nie sú ničím, nad čím by ste mali krútiť hlavou a určite to nie sú len nepríjemné bolesti hlavy. Chronické migrény sú podľa štúdie z februára 2018 hlavnou príčinou invalidity u ľudí mladších ako 50 rokov.

Merikangasová, vedúca odboru výskumu genetickej epidemiológie v rámci Intramurálneho výskumného programu v Národnom inštitúte duševného zdravia, a jej kolegovia podľa štúdie použili elektronické denníky na sledovanie správania a symptómov 477 ľudí počas dvoch týždňov. Tím štúdie zistil, že kvalita spánku a energia boli dôležitými ukazovateľmi záchvatu migrény nasledujúci deň.

Údaje ukázali, že tí, ktorí mali jeden deň zlú kvalitu spánku a nízku energiu, mali na druhý deň väčšiu pravdepodobnosť migrény. Nárast energie a nadpriemerný stres zvyčajne predpovedali, že sa migréna objaví neskôr nasledujúci deň.

„Je to veľmi vzrušujúca štúdia, pretože je dobre urobená tým, aká je podrobná a obsiahla,“ povedal Dr. Stewart Tepper, viceprezident New England Institute for Neurology and Headache in Stamford, Connecticut. Tepper nebol zapojený do výskumu.

Rozdiely poukazujú na dôležitosť vášho cirkadiánneho rytmu – ktorý reguluje vaše cykly spánku a bdenia – v tom, ako sa prejavujú bolesti hlavy. Zistenia môžu informovať o liečbe a prevencii záchvatov migrény.

Prevencia pred migrénou

Vedieť, kedy prichádza migréna, môže znamenať veľký rozdiel – najmä s rastúcim záujmom o liečbu predtým, ako začne, povedal Tepper.

„Ak dokážeme identifikovať veci v prostredí, ktoré môžu ľudia zmeniť, potom by sme chceli byť v prvom rade schopní im zabrániť,“ povedala Merikangasová. „Ak to dokážeme urobiť behaviorálnymi zásahmi, potom tomu môžu zabrániť buď tým, že zaspia, aby to kompenzovali, alebo nejakým iným spôsobom, ktorý by nám zabránil požiť lieky na pomoc pred migrénou.“ Tepper však povedal, že si nie je taký istý, či zmeny v správaní môžu vždy zabrániť záchvatu migrény.

Záchvat migrény nie je len bolesť hlavy. A varovné príznaky, ako je únava, bolesť krku a poruchy spánku, môžu byť skorými príznakmi útoku – nielen spúšťačom jedného, ​​dodal. Namiesto toho Tepper radí zasiahnuť liekmi skôr, ako začne bolesť hlavy v nádeji, že zaženú akúkoľvek bolesť.

Koľko je príliš veľa?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie