Vitamíny a doplnky, ktoré by ste NEMALI užívať ráno: Dôležité tipy pre správne užívanie

Doba užívania vitamínov a doplnkov ovplyvňuje, ako prípravky ovplyvňujú naše zdravie a pohodu
Doba užívania vitamínov a doplnkov ovplyvňuje, ako prípravky ovplyvňujú naše zdravie a pohodu. Zdroj: Pexels/Ba Tik, Unsplash/Volodymyr Hryščenko
Reklama

Čas, kedy užívame vitamíny a doplnky stravy, má veľký vplyv na to, ako tieto prípravky ovplyvňujú naše zdravie a pohodu. V niektorých prípadoch môže byť rozhodujúce, či ich berieme na prázdny žalúdok alebo po jedle, pretože to môže ovplyvniť ich vstrebávanie v organizme. V článku vysvetľujeme, ako čo najúčinnejšie pristupovať k suplementácii.

Zoznam vitamínov a doplnkov, ktoré by sme nemali užívať ráno, začíname magnéziom. Tento minerál pomáha znižovať hladinu stresu a zlepšuje zaspávanie, preto je najlepšie ho užívať pred spaním. Podľa odborníkov čas dňa zvyčajne nemá veľký vplyv na vstrebávanie väčšiny doplnkov stravy, ale je dôležité, či ich užívame s jedlom, alebo nie. Píše poľský portál Onet.

Vitamíny a minerály rozpustné vo vode by sa mali užívať na prázdny žalúdok, pretože ich organizmus ľahšie vstrebáva a metabolizuje. Medzi tieto vitamíny patrí vitamín C a vitamíny skupiny B, ktoré je najlepšie zapíjať pohárom vody. Tieto vitamíny najúčinnejšie pôsobia, ak sa užívajú na prázdny žalúdok, a preto je najvhodnejšie ich brať ráno.

Na prázdny žalúdok je tiež najlepšie užívať železo, ktorého vstrebávanie môže blokovať napríklad mlieko a probiotiká, ktoré, ako ukazujú výskumy, najúčinnejšie pôsobia, ak ich užívame približne 30 minút pred jedlom.

Naopak, vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K) by sme mali užívať po jedle alebo počas neho.

„Ich užívanie s jedlom zabezpečuje optimálne uvoľnenie žlče a pankreatických enzýmov v žalúdku, ktoré sú nevyhnutné na ich vstrebávanie,“ vysvetľuje Dr. Dimitr Marinov, docent na Lekárskej univerzite vo Varne v Bulharsku.

S jedlom by sme mali užívať aj uhličitan vápenatý (jeho vstrebávanie podporuje kyselina žalúdočná, ktorá sa produkuje pri jedení), multivitamíny a magnézium (jeho vstrebávanie na prázdny žalúdok môže spôsobiť problémy, ako napríklad hnačku).

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie