Kabinet Roberta Fica ohlasuje „vojnu nenávisti“. Tvrdí, že chce ochrániť spoločnosť pred agresiou na internete, na protestoch aj v médiách. Opozícia však varuje pred návratom k totalitným praktikám a upozorňuje, že represívne opatrenia sa môžu obrátiť aj proti bežným občanom. Slová o atentáte striedajú činy, ktoré podľa kritikov zaváňajú umlčiavaním nepohodlných hlasov.
Slovenská vláda predstavila nový plán, ktorého cieľom je obmedziť prejavy nenávisti a extrémizmu. Chce zasiahnuť do online diskusií, správania účastníkov protestov a zároveň ovplyvniť zodpovednosť médií pri šírení dezinformácií. Opoziční politici i niektorí odborníci však bijú na poplach a hovoria o riziku cenzúry, píše portál tvnoviny.sk.
Vláda zasahuje proti nenávisti
Kabinet tvrdí, že Slovensko sa musí brániť nárastu nenávistných prejavov v spoločnosti. Z tohto dôvodu predstavil akčný plán na boj proti extrémizmu a nenávisti, ktorý obsahuje viacero konkrétnych opatrení. Týkajú sa nielen sociálnych sietí a internetových diskusií, ale aj regulácie správania počas verejných zhromaždení či spôsobu, akým médiá informujú verejnosť.
„Existuje eminentné nebezpečenstvo ďalšieho útoku,“ myslí si Robert Fico.
Online diskusie pod väčšou kontrolou
Podľa návrhu by sa mal posilniť dohľad nad komentármi na webe a sociálnych sieťach. Vláda chce, aby boli administrátori stránok povinní dôslednejšie kontrolovať príspevky používateľov a odstraňovať tie, ktoré šíria nenávisť či dezinformácie. Počíta sa aj so zmenami legislatívy, ktoré by to umožnili.
„Internet už nebude bezprávnym miestom. Nenávistné príspevky budú oveľa ľahšie odstrániteľné, páchatelia vypátraní a obete sa už nebudú musieť báť,“
odkázal verejnosti minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Zaujímavosťou je, že viacerí členovia vlády v minulosti verejne podporovali Daniela Bombica, známeho internetového provokatéra, ktorý šíril nenávistný obsah.
Nové pravidlá pre protesty
Ďalšou časťou plánu je zvýšenie kontroly nad správaním účastníkov verejných zhromaždení. Cieľom je zamedziť výbuchom násilia, nenávistným prejavom či organizovanému šíreniu radikálnych názorov. Kritici však upozorňujú, že tieto kroky by mohli viesť k obmedzeniu slobody zhromažďovania.
„Preukázateľne ide minimálne o priestupok, hoci v určitých situáciách by mohlo ísť aj o vážnejšie porušenie práva,“ povedal premiér.
Médiá pod drobnohľadom
Vláda tiež plánuje tlačiť na väčšiu zodpovednosť médií, najmä v oblasti overovania informácií a zabránenia šíreniu hoaxov. Hoci cieľom má byť ochrana verejnosti pred manipuláciou, mnohí sa obávajú, že by štát mohol získať príliš silný vplyv na obsah médií a nepriamo tak ovplyvňovať slobodu slova.
„Normálni novinári predovšetkým kontrolujú vládu a venujú sa premiérovi. Robili sme to za každej vlády,“ reagoval šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.
Opozícia varuje pred cenzúrou
Opozičné strany i niektorí odborníci bijú na poplach. Tvrdia, že ide o nebezpečný precedens, ktorý môže prerásť do systému štátneho dozoru nad názorovou slobodou. Vláda síce argumentuje potrebou ochrany spoločnosti pred extrémizmom, no kritici sa obávajú, že opatrenia budú zneužité na umlčanie nepohodlných hlasov.