Vláda ustupuje. Návrh na ZRUŠENIE transakčnej dane už DORAZIL do parlamentu

Zdroj: TASR/Jakub Kotian, Pixabay.com/AhmadArdity
Reklama

Nádej pre podnikateľov a živnostníkov je na dosah. Po mesiacoch napätých diskusií a ostrej kritiky zo strany podnikateľského sektora aj opozície sa v politickom prostredí črtajú zásadné zmeny. Slovenská národná strana (SNS) prináša konkrétny návrh, ktorý by mohol znamenať koniec sporného zaťaženia – transakčnej dane. Návrh zákona už dorazil do parlamentu a vyzerá to tak, že vláda je pripravená urobiť krok späť.

SNS chce oslobodiť malé firmy a živnostníkov

Podľa predloženého návrhu by mali malé podniky s ročným obratom do 100-tisíc eur, ako aj živnostníci, získať výnimku z platenia transakčnej dane. Ako uviedla sita.sk, Slovenská národná strana týmto krokom reaguje na nárast administratívnej záťaže a finančného zaťaženia, ktoré nové daňové pravidlá priniesli pre drobných podnikateľov. Cieľom je zmierniť negatívne dôsledky, ktoré vyvolalo pôvodné zavedenie tejto dane.

Zákonodarcovia chcú odstrániť diskrimináciu

SNS zároveň upozorňuje na potrebu odstránenia diskriminačného prístupu medzi domácimi a zahraničnými podnikateľskými subjektmi pri platbe transakčnej dane. Kritizujú tiež absurdnosť platenia dane zo zákonom stanovených platieb či vyplácania miezd, čo vnímajú ako nespravodlivé a kontraproduktívne voči podnikateľskému prostrediu.

Politická vôľa na zmenu rastie

Národniari deklarujú, že svoj návrh na zmenu zákona neplánujú stiahnuť a sú presvedčení, že sa im podarí získať podporu v rámci koalície. Sú pripravení predložiť aj súhrnný balík opatrení, ktorý by viedol k celkovej revízii alebo úplnému zrušeniu transakčnej dane. Ambíciou SNS je ukázať, že vláda je schopná pružne reagovať na vzniknuté problémy a nájsť riešenia, ktoré podporia podnikateľské prostredie.

Premiér naznačuje ústupky

Robert Fico, predseda vlády, počas svojho vystúpenia na Sneme Republikovej únie zamestnávateľov signalizoval ochotu prehodnotiť spornú transakčnú daň. Sľúbil, že vláda sa na túto tému pozrie a vykoná potrebné úpravy. Tento postoj je vnímaný ako pozitívny signál pre podnikateľov, ktorí sa doteraz cítili opatrením znevýhodnení.

Konsolidácia verejných financií ako dôvod zavedenia dane

Premiér v minulosti obhajoval zavedenie transakčnej dane potrebou ozdravenia verejných financií. Uviedol, že vláda musela hľadať nové zdroje príjmov a transakčná daň bola jedným z nástrojov na dosiahnutie tohto cieľa. Napriek tomu ubezpečil podnikateľov, že v rámci budúcoročných konsolidačných opatrení ich nečakajú žiadne šokujúce prekvapenia a plánované kroky budú predstavené už 30. apríla.

Podnikateľský sektor očakáva konkrétne kroky

Firmy a podnikateľské združenia teraz netrpezlivo čakajú na konkrétne návrhy úprav. Očakávania sú jasné: zjednodušenie administratívy, zníženie zaťaženia a predvídateľnosť zmien. Predstavitelia podnikateľskej sféry zdôrazňujú, že chaotické zavádzanie nových daní môže ohroziť stabilitu podnikateľského prostredia a poškodiť dôveru investorov.

Slovensko mení stratégiu hospodárskeho rastu

Okrem daňových otázok premiér počas svojho prejavu adresoval aj tému budúcnosti slovenskej ekonomiky. Rázne odmietol model hospodárskeho rastu založeného na lacnej pracovnej sile. Podľa neho Slovensko potrebuje stavať svoju konkurencieschopnosť na investíciách, nie na nízkych mzdách. Príkladmi plánovaných projektov sú výstavba nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach, program nájomného bývania či investícia do výroby batérií v Šuranoch.

Ekonómovia volajú po stabilite

Odborníci pripomínajú, že každá zmena v daňovom systéme by mala byť dôkladne pripravená a realizovaná tak, aby nezvyšovala byrokratickú záťaž. Stabilita a predvídateľnosť v oblasti verejných financií zostávajú podľa nich kľúčovými faktormi pre udržateľný rozvoj ekonomiky. V kontexte prebiehajúcich diskusií o transakčnej dani teda bude dôležité, aby prijaté opatrenia neohrozili celkovú dôveru podnikateľov v ekonomické prostredie Slovenska.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis