fbpx

Vlani pribudlo 103 nových prípadov HIV, oproti roku 2021 ich počet klesol

Reklama
Svieèkový pochod v Košiciach 3. decembra 2019 pri príležitosti Svetového dòa boja proti AIDS. Hlavnou ideou pochodu je búranie predsudkov a vyjadrenie solidarity s HIV pozitívnymi ¾uïmi a spomienka na tých, ktorí ochoreniu AIDS pod¾ahli. Pochod zorganizovali študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v spolupráci s územným spolkom Slovenského èerveného kríža. FOTO TASR – František Iván

Zdroj foto: TASR

Na Slovensku vlani pribudlo 103 nových prípadov HIV infekcie, ich počet bol oproti roku 2021 nižší. Vyplýva to z údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré pre TASR poskytla jeho hovorkyňa Daša Račková.

U občanov SR počas roka 2022 diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 80 nových prípadov HIV infekcie, 76 u mužov a štyri u žien. U cudzincov pri ich pobyte na Slovensku bolo hlásených 23 nových prípadov, pričom 16 u mužov a sedem u žien. „To predstavuje 22,33 percenta z prípadov zachytených v roku 2022 v SR,“ poznamenala Račková.

Dodala, že vlani bolo zároveň diagnostikovaných a hlásených deväť prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a päť úmrtí pacientov s HIV infekciou.

HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Napáda imunitný systém človeka, a tak znižuje obranyschopnosť voči ochoreniam. Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS – syndróm imunitnej nedostatočnosti, keď sa objavujú mnohé zdravotné ťažkosti, infekcie, ktoré za normálnych okolností ochorenie nespôsobia, lebo ich zdravý organizmus zvládne, a onkologické ochorenia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie