Začiatkom roka ministerstvo zdravotníctva severoamerického štátu Louisiana oznámilo, že v USA zomrel historicky prvý pacient na vtáčiu chrípku H5N1. Bol hospitalizovaný v decembri 2023 a odbornú verejnosť nedávno zalarmovali najmä pacientove vzorky.
Tie totiž naznačujú, že vírus u pacienta po infekcii zmutoval – čo znamená, že sa začal prispôsobovať, aby mohol lepšie infikovať ľudí. Zistenia tak otvárajú priestor na prehodnotenie pandemického potenciálu choroby, informuje Bloomberg School of Public Health.
Eskalácia medzi zvieratami
Väčšina nakazených pracovala na na hydinových alebo mliečnych farmách a mali mierny priebeh ochorenia, ďalšou červenou vlajkou je však nárast úmrtnosti u iných cicavcov, napríklad mačiek. Prirodzenými prenášačmi vtáčej chrípky sú aj sťahovavé vtáky.
Ďalší vírus z Ázie
Vírus H5N1 po prvýkrát identifikovali v roku 1996 v Ázii (s významným výskytom v roku 1997 v Hongkongu).
Medzi rokmi 2003 až 2024 bolo celosvetovo hlásených 464 úmrtí spôsobených týmto vírusom, ktorý sa rozšíril do viacerých krajín Ázie, Európy a Afriky, pričom najviac prípadov zaznamenali vo Vietname, Egypte, Indonézii a Kambodži.
Nejasný potenciál
Ekonomicky H5N1 spôsobil historický nárast cien vajec po celom svete.
Hoci prenos vírusu z človeka na človeka nebol doteraz potvrdený, odborníci sa obávajú, že mutácie by mohli zvýšiť jeho schopnosť šíriť sa medzi ľuďmi.
Medzi hlavné príznaky patrí vysoká horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, svalov a hlavy, dýchavičnosť a zápal pľúc. Môžu sa objaviť aj hnačka, nevoľnosť a zlyhanie viacerých orgánov.