Cuper pôsobil v niekoľkých politických hnutiach, pričom kariéru politika viedol ešte aj na začiatku milénia.
- AKTUALIZOVANÉ: 5.2.2025, 16:14
Bývalý poslanec Ján Cuper, ktorý vstúpil do politiky ešte v 90. rokoch za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS), podľa informácií portálu noviny.sk v stredu 5. februára náhle skolaboval počas príhovoru a už sa neprebral.
Odpadol na známom mieste
Advokát mal zomrieť v jednom z bratislavských pohostinstiev na Miletičovej ulici, kde sa takmer pravidelne každú stredu stretával s kamarátmi.
Počas toho, ako mal prejav, mu náhle prišlo nevoľno a odpadol. Priatelia sa ho pokúšali okamžite oživiť, no zomrel v dôsledku zlyhania srdca.
Správu o úmrtí 78-ročnej osoby potvrdilo tiež Operačné stredisko záchrannej a zdravotnej služby. „Môžeme potvrdiť, že na základe volania na tiesňovú linku 155 sme dnes po 12:00 hodine vyslali ambulancie záchrannej zdravotnej služby na Miletičovu ulicu v Bratislave k mužovi, ktorý odpadol na trhovisku. Napriek snahe záchranárov sa 78-ročného muža nepodarilo oživiť a lekár konštatoval exitus,“ ozrejmila hovorkyňa OS ZZS Danka Capáková.
Cuper pôsobil v niekoľkých politických hnutiach, pričom kariéru politika viedol ešte aj na začiatku milénia. Pamätným je jeho incident z roku 2005 v Modre, kedy bol účastník dopravnej nehody. Novinári ho vtedy spovedali na mieste činu a už na základe artikulácie bolo zrejmé, že je pod vplyvom alkoholu.
Vďaka poslaneckej imunite nebol za čin potrestaný, za čo si vyslúžil poriadnu vlnu kritiky. Do vystúpenia z HZDS predsedal krajskej organizácii hnutia v Bratislave.
Podpora Mečiarových amnestií
Cuper sa advokátky angažoval pri exšéfovi Slovenskej informačnej služby Ivanovi Lexovi, ktorého obhajoval v mnohých obvineniach, napríklad pre zavlečenie syna prezidenta Michala Kováča do zahraničia. Cuper verejne podporoval Lexu.
Pred niekoľkými rokmi bola otvorená téma Mečiarových amnestií, ktoré Cuper otvorene obhajoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ďalej k nim dodal kontroverzné tvrdenie, že Róbert Remiáš, ktorý v roku 1996 zomrel pri výbuchu auta, si za svoje úmrtie mohol sám.
Jeho výroky vzbudili rovnako vlnu pobúrenia v radoch študentov či širšej verejnosti a mnohí ju považujú za necitlivú voči pozostalým. V roku 2017 navyše ukončil pôsobenie na fakulte, keďže mu univerzita nepredĺžila zmluvu.