Vo veku 79 rokov zomrel divadelný herec Peter Kozák, ktorý bol významnou postavou ochotníckeho divadla. V Čadci bol známy ako aktívny člen a bývalý predseda Divadelného súboru Jána Palárika, ale aj ako organizátor mnohých kultúrnych podujatí. Jeho prínos k divadelnej scéne bol ocenený viacerými cenami.
„V stredu (26. marca) nás vo veku necelých 80 rokov v ranných hodinách navždy opustil pán Peter Kozák,“ napísal na sociálnej sieti Dom kultúry v Čadci.
Kolegovia a mesto sa s ním rozlúčili s veľkým zármutkom. Peter bude chýbať nielen svojej rodine, ale aj celému kultúrnemu svetu v Čadci a na Kysuciach.
„Drahý Peter, miloval si divadlo, miloval si ochotníkov, rozveseľoval a obohacoval si nás svojimi originálnymi nápadmi na vzájomných stretnutiach, bol si celé roky pilierom nášho súboru. Vďačíme Ti za mnohé. Odchádzaš symbolicky – v roku, kedy si pripomíname 100. výročie založenia nášho, i Tvojho, Divadelného súboru Jána Palárika v Čadci. Bol si a navždy zostaneš zapísaný v jeho kronike zlatým písmom. Ďakujeme a nezabudneme!“ s úctou sa s ním lúči mesto Čadca.
„Peťo mi viackrát bravúrne, majstrovsky čítal úryvky z mojich knižiek na prezentáciách, jeho hlas a ochota porozprávať sa budú chýbať. Odpočívaj v pokoji!“ pridal sa ďalší komentár.
„Nečakané… pre mňa najlepší ochotnícky herec, úžasný talent. Pán Kozák, ďakujem za všetky tie krásne role, ktoré ste stvárnil. Odpočívajte v pokoji,“ dodala fanúšička.
Peter Kozák bol v Čadci známy ako aktívny člen a bývalý predseda Divadelného súboru Jána Palárika. Okrem toho sa podieľal na organizovaní rôznych kultúrnych podujatí a za svoj prínos získal množstvo ocenení.
Pilier ochotníckeho divadla
Kozák zasvätil väčšinu svojho života ochotníckemu divadlu, najmä v rámci Divadelného súboru Jána Palárika v Čadci. V meste a širšom regióne Kysúc bol kľúčovou postavou pri organizovaní kultúrnych podujatí a festivalov.
Medzi jeho významné počiny patrí spoluorganizovanie Palárikovej Rakovej. Dlhodobo pôsobil aj ako riaditeľ a dramaturg Mestského kultúrneho strediska v Čadci (neskôr Dom kultúry) a viedol Divadlo poézie, súbor malých javiskových foriem, kde sa venoval aj réžii.
Po určitý čas pôsobil ako vedúci organizačného oddelenia na Mestskom úrade v Čadci a podieľal sa na vydávaní Kultúrneho spravodajcu, mesačného propagačného materiálu o kultúre, ktorý vychádzal v priestoroch Domu kultúry v Čadci.
Zahral mnoho nezabudnuteľných postáv
Jeho herecká kariéra priniesla množstvo nezabudnuteľných postáv.
Medzi jeho najznámejšie patrí August z románu Dvaja od Júliusa Barča – Ivana, Quasimodo z hry Vášeň, starnúci Pierot z Pierot a smrť od Š. Halása a Džijano z knihy Na brehu priezračnej rieky od Rudolfa Jašíka.
Mladšie generácie divákov ho možno poznajú z čadčianskych inscenácií ako Zločin a trest, Ach, staré časy či Ženba. Jeho nezameniteľný humor a cit pre detail priniesli do jeho rozprávkových postáv, ako Dlhý, Široký a Bystrozraký, Popoluška či Pinocchio, špecifický nádych. Okrem hrania sa venoval aj réžii a spolupracoval s ochotníckymi súbormi v Rakovej, Staškove a Čadci.
Ocenenia za celoživotný prínos kultúre
Za svoje herecké výkony bol ocenený viacerými cenami, ktoré získal na festivaloch ako Palárikova Raková, Belopotockého Mikuláš, Divadelná Spišská Nová Ves či Scénická žatva.
Dokonca Národné osvetové centrum mu v roku 2005 udelilo prestížnu Medailu Daniela Gabriela Licharda, jedno z najvýznamnejších ocenení v oblasti kultúry. O päť rokov neskôr, v roku 2010, prevzal Cenu za celoživotný prínos k divadlu počas festivalu Palárikova Raková, ktorú mu udelilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci.