fbpx

Vo voľbách odovzdali hlasy už aj obaja kandidáti Erdogan a Kiličdaroglu

Reklama
EBE 23 Istanbul - Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vkladá hlasovací lístok do volebnej schránky v 2. kole prezidentských volieb v tureckom Istanbule 28. mája 2023. FOTO TASR/AP Turkish President Recep Tayyip Erdogan casts his ballot at a polling station during the second round of the presidential election in Istanbul, Sunday, May 28, 2023. Voters in Turkey returned to the polls Sunday to decide whether the country’s longtime leader, Erdogan, stretches his increasingly authoritarian rule into a third decade, or is unseated by a challenger who has promised to restore a more democratic society. (Murad Sezer/Pool Photo via AP)

Zdroj foto: TASR

V druhom kole tureckých prezidentských volieb odovzdali svoje hlasy už aj obaja kandidáti – súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát spojenej opozície Kemal Kiličdaroglu.

Kiličdaroglu po odchode z volebnej miestnosti v Ankare vyzval všetkých občanov, aby prišli vo voľbách odovzdať svoj hlas, aby sa Turecko „mohlo zbaviť autoritárskeho režimu“ a priniesť tak do krajiny „skutočnú slobodu a demokraciu“.

Úradujúci turecký prezident Erdogan, ktorý odvolil v Istanbule spolu so svojou manželkou Emine, tiež odkázal voličom, aby prišli hlasovať.

V prvom kole, ktoré sa konalo 14. mája, ani jeden z kandidátov nedosiahol potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov — za Erdogana hlasovalo 49,5 percenta voličov, Kiličdaroglu získal takmer 45 percent hlasov.

Erdogan je predsedom vládnucej stredopravicovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a ako premiér a prezident je v Turecku pri moci 20 rokov. Pred prvým kolom volieb bol však podľa prieskumov favoritom práve Kiličdaroglu. Politickí analytici sú však teraz skeptickí a predpokladajú, že Kiličdaroglove šance poraziť Erdogana nie sú veľké.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie