fbpx

Termín a nové pravidlá: Jednodňová diaľničná známka sa zavádza už aj na Slovensku

Reklama
Na snímke minister hospodárstva SR Jozef Ráž ml. Zdroj: TASR/Martin Bauman, Ministerstvo dopravy SR

Ministerstvo dopravy zavádza jednodňovú diaľničnú známku. Tá bude pre vodičov k dispozícii od 1. augusta 2024 a jej cena bude 5,40 eur. Jednodňová známka bude platiť počas kalendárneho dňa, na ktorý bola zakúpená. Pozor! Nie 24 hodín od nákupu.  Laicky povedané, má platiť do 24:00 určeného dňa. Informuje na webe Ministerstvo dopravy.

Ministerstvo dopravy zavedie diaľničnú známku s platnosťou jeden deň. Umožní to novela zákona o diaľničnej známke, ktorú poslanci Národnej rady SR v stredu (12. 6.) definitívne schválili.

„Som rád, že sme stihli schváliť zavedenie jednodňovej známky ešte pred letom. Výrazne tým pomôžeme všetkým, ktorí sa chcú vybrať na krátke výlety po Slovensku, a tiež zahraničným turistom, ktorí Slovenskom prechádzajú na ceste za letnou dovolenkou,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž.

Zároveň už nebude možné zakúpiť diaľničnú známku s platnosťou na kalendárny rok. Nemá totiž podľa rezortu dopravy popri existujúcej 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie. Namiesto ktorej zostane v ponuke už len 365-dňová. Tá platí rok od jej zakúpenia.

„Táto duplicita spôsobovala problémy. Často sa stávalo, že si ich vodiči plietli a mysleli si, že ročná platí rok od zakúpenia, čo, samozrejme, nebola pravda. Takto v tom konečne bude poriadok,“ doplnil Jozef Ráž.

Diaľničná známka s ročnou platnosťou uhradená na kalendárny rok 2024 bude platná až do 31. januára 2025. Zachované zostanú diaľničné známky s 30-dňovou a 10-dňovou platnosťou. Informuje kryptomagazin.sk.

Vyššia miera flexibility

Takto to funguje napríklad v Česku alebo Rakúsku. Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky je v súlade s požiadavkami európskej smernice a cieľom je vyššia miera flexibility pre motoristov pri užívaní spoplatnených úsekov ciest.

Jednodňová známka bude, rovnako ako ostatné, výlučne v elektronickej forme a kúpiť si ju budú môcť domáci i zahraniční motoristi. 

Novela upravuje aj pravidlá úhrady diaľničnej známky

Deň určený užívateľom vymedzených úsekov ciest je prvým dňom platnosti diaľničnej známky. Ak ide o diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou, je to zároveň jediný deň platnosti diaľničnej známky, pričom tento deň nemusí byť určený ako deň, v ktorom došlo k úhrade diaľničnej známky, vysvetľuje rezort.

Pozmeňovací návrh neschválili

Poslanci neschválili pozmeňovací návrh Júliusa Jakaba z hnutia Slovensko.

Navrhoval možnosť úhrady diaľničnej známky aj formou zaplatenia pokuty za použitie diaľnice bez známky. Tým pádom by zaplatením pokuty vodič získal aj ročnú diaľničnú známku. Spodná hranica pokuty by sa pritom zvýšila z 50 na 60 eur, čo je cena 365-dňovej diaľničnej známky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie