fbpx

Vodiči zabúdajú na dôležitú časť vozidla. Poradíme, ako poskytnúť šetrnú starostlivosť diskom kolies

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Možností na rýchle umytie auta je v súčasnosti neúrekom. Od samoobslužných autoumyvární až po umyvárne na čerpacích staniciach. Mnoho vodičov pritom zabúda na kľúčovú časť vozidla.

S blížiacim sa sychravým, daždivým počasím váš štvorkolesový tátoš dostane poriadne zabrať na mokrých cestách. V zimnom období sa k tomu navyše pridá sneh, posypová soľ či štrk. Čistiace cykly preto musíme opakovať viackrát.

Nezabúdajte na kolesá

Pokiaľ sa rozhodnete umyť vozidlo na dvore či pred panelákom, myslite na všetky časti, ktoré si zaslúžia opateru. Mnoho motoristov totiž zanedbáva umytie kolies.

Očistenie diskov na kolesách nie je len estetickou záležitosťou, ale v prípade hliníkových diskov sa k tomu pridáva ďalší dôvod, prečo nevynechať umytie kolies.

Ako píše Autobild, čistenie diskov pritom nie je žiadna veda. Táto časť vozidla odoláva na cestách rôznym nástrahám a rýchlo sa opotrebúvajú. Pár minút navyše počas umývania vás ušetrí bez zbytočného poškodenia diskov počas šoférovania na komunikáciách.

Pri každom brzdení vzniká brzdný prach, ktorý sa usádza v oblasti brzdového obloženia. Drobné, ostré čiastočky sa usadia na povrchu disku, pričom ich hliníkové varianty sa môžu trvalo poškodiť.

Keďže väčšina vodičov vymieňa pneumatiky dvakrát do roka, tento čas je ideálnou príležitosťou na dôkladné očistenie aj diskov. Pri demontovaných pneumatikách pôjde čistenie veľmi jednoducho.

Pri kúpe čistiaceho prostriedku nesledujte iba cenu. Lacnejší neznamená vždy dostatočnú kvalitu a navyše hrozí, že si zbytočným poškodením diskov len viac zaplatíte na prípadnom servise. Na obale vždy skontrolujte, či je výrobok vhodný pre konkrétny typ diskov, obzvlášť pri hliníkových sa odporúča použiť špeciálne prostriedky.

Tipy, ako správne ošetriť kolesá a disky

Ak umývate auto doma vysokotlakovým čističom alebo využijete služby autoumyvárne, vyberte si špeciálny program určený na kolesá, ktorý ich zbaví hrubých nečistôt. Samozrejmosťou je, že pred čistením treba kolesá nechať vychladnúť.

Po umytí vysušte handrou, prípadne papierovými utierkami. Vezmite prípravok na ošetrenie a nechajte pôsobiť. Pokiaľ máte demontované kolesá, jednoducho sa dostanete aj k zadnej strane, na ktorú nezabúdajte.

Po aplikácii prípravku vyberte kefu na čistenie, dbajte na tvrdosť, a ráfiky poriadne vydrhnite. Opakujte, dokým disky nebudú čisté. Umývajte vždy jedným smerom a vyhýbajte sa krúživým pohybom.

Menšiu kefku si môžete zaobstarať na čistenie ťažko dostupných miest. Zvyšky nečistôt očistite handričkou a dostatočným množstvom teplej vody. Nechajte uschnúť.

Po usušení sa v poslednom kroku dostaneme k aplikácii prípravku, ktorý ochráni povrch diskov. Naneste handričkou alebo nastriekajte, v závislosti od spôsobu dávkovania. Ak si nie ste istý, môžete si nechať disky skontrolovať odborníkmi.

Ani tie najlepšie čistiace prostriedky si nedokážu poradiť napríklad s brzdným prachom. Nečistoty sa tiež neodporúča odstraňovať octom, pretože v nesprávne koncentrovanej forme si koledujete o poškodenie diskov. Vyhnite sa aj abrazívnym či škrabľavým výrobkom, ktoré porušia a zdrsnia povrchy diskov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie