Dvojica čínskych mužov, ktorí sa dostali na front vo východnej Ukrajine ako vojaci v radoch ruskej armády, sa po zajatí ukrajinskými silami rozhodla prehovoriť. Na pondelkovej tlačovej konferencii v Kyjeve vystúpili vo vojenských uniformách, pod dozorom ukrajinských vojakov, a vyzvali ostatných Číňanov, aby sa vyhli tomu, čo nazvali „vojenskou pascou“.
„Rusi klamali o všetkom – o svojej sile aj o slabosti Ukrajiny,“ vyhlásil 33-ročný Wang Kuang-ťün. „Nechoďte do tejto vojny,“ dodal.
Spolu s 26-ročným Čangom Žen-po, bývalým záchranárom, opisovali, ako ich do vojny zatiahla túžba po zárobku. Obeťou sa stali internetovej kampane, ktorá sľubovala vysoké platy za prácu v Rusku. Miesto stavby ich však po príchode do krajiny čakala vojenská uniforma. „Chcel som si len zarobiť, nečakal som, že skončím na fronte,“ povedal Čang.
Internetové nábory a tvrdá realita
Podľa ukrajinských úradov sa v radoch ruskej armády môže nachádzať až niekoľko stoviek čínskych občanov. Mnohí z nich reagovali na propagandistické výzvy šírené cez sociálne siete a online inzeráty, ktoré ich lákali na zárobky v ruských bezpečnostných zložkách.
„Buď chlap, pridaj sa!“ – aj tak zneli niektoré z hesiel zverejňovaných na čínskych platformách, ktoré lákali mladých mužov k službe v Rusku. Po príchode ich čakali tvrdé podmienky, jazyková bariéra a velenie, ktoré podľa výpovedí čínskych zajatcov komunikovalo len gestami. Informuje portál iDnes.cz.
„Po nástupe by bol útek prakticky nemožný. Kontroly boli prísne,“ tvrdí Wang.
Obaja Číňania tiež popreli, že by mali akýkoľvek kontakt s čínskou vládou. Tvrdia, že konali na vlastnú päsť a nepredpokladali, že budú poslaní do vojny. Pred zajatím na fronte strávili len tri dni a tvrdia, že nezabili nikoho.
Chcú sa vrátiť domov, aj za cenu trestu
Aj keď im v Číne môže hroziť právny postih za účasť v zahraničných ozbrojených silách, obaja vyjadrili nádej, že budú v rámci výmeny zajatcov repatriovaní domov.
„Chápem, že môžem byť potrestaný. Ale chcem sa vrátiť k svojej rodine,“ povedal Čang.
Čína oficiálne vyzýva svojich občanov, aby necestovali do vojnových zón. Zároveň sa prezentuje ako neutrálny hráč v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou – hoci udržiava úzke strategické väzby s Moskvou. Kyjev však obviňuje Moskvu, že sa snaží Peking do vojny zatiahnuť aktívne.
Kremeľ obvinenia odmieta
Kremeľ poprel účasť čínskych vojakov v konflikte a čínske ministerstvo zahraničných vecí varovalo obe strany pred „nezodpovednými tvrdeniami“. Napriek tomu zostáva otázka účasti zahraničných žoldnierov v ruskej armáde aktuálna.
Rusko – podobne ako Ukrajina – umožňuje cudzincom vstúpiť do armády výmenou za prísľub občianstva či vysokých finančných odmien. Realita na fronte je však iná – ako ukazujú príbehy dvoch mladých Číňanov, ktorí sa teraz ocitli v rukách Ukrajincov, ďaleko od domova a budúcnosti.