Poslanec Európskeho parlamentu, ktorý predložil návrh na vyslovenie nedôvery predsedníčke europarlamentu, tvrdí, že zhromaždil dostatok podpisov na začatie procesu. Ak bude návrh oficiálne potvrdený, rozprava a hlasovanie sa uskutoční počas júlového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.
Európsky parlament bude budúci týždeň diskutovať a hlasovať o „návrhu na vyslovenie nedôvery“ predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a jej kolégiu komisárov, informuje EuroNews.
Získal dostatočný počet podpisov
Rumunský poslanec europarlamentu Gheorghe Piperea z ultrakonzervatívnej strany AUR tvrdí, že na svoj návrh zhromaždil 73 podpisov, čo je o jeden viac ako minimálny počet poslancov parlamentu (72) potrebný na začatie procesu.
Podľa Pipereovej kancelárie žiadosť podporilo 32 členov jeho politickej skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR). Zvyšné podpisy pochádzajú od krajne pravicových skupín Patrioti pre Európu (6), Európa suverénnych národov (26) a od nezávislých poslancov Európskeho parlamentu.
Podľa interných zdrojov podpisy poslancov Európskeho parlamentu teraz overujú a potvrdzujú parlamentné služby. Po ukončení procesu schvaľovania predsedníčka Roberta Metsola formálne informuje poslancov Európskeho parlamentu o predložení návrhu na vyslovenie nedôvery.
Plenárna rozprava o žiadosti o rezignáciu sa musí naplánovať najneskôr do 24 hodín od oznámenia a hlasovanie o tejto veci sa musí uskutočniť najneskôr do 48 hodín od začiatku rozpravy. Parlamentné zdroje pre Euronews uviedli, že rozprava by sa mohla konať v utorok 8. júla a hlasovanie o vyslovení dôvery by malo nasledovať vo štvrtok 10. júla, za predpokladu, že predsedníčka Metsola oznámi návrh do konca tohto týždňa.
Hlasovanie bude zrejme symbolické
Každý podpísaný poslanec Európskeho parlamentu však môže kedykoľvek svoju podporu návrhu stiahnuť. Na prijatie návrhu na vyslovenie nedôvery by bolo potrebné, aby ho podporili najmenej dve tretiny odovzdaných hlasov predstavujúcich väčšinu všetkých poslancov Európskeho parlamentu.
Je to prvýkrát za viac ako desať rokov, čo predsedníčka Komisie čelí takémuto kroku a prichádza v prvom roku jej druhého funkčného obdobia, dodáva Politico. V tejto fáze je hlasovanie ale prevažne symbolické – väčšina politických skupín už signalizovala, že bude hlasovať proti návrhu na vyslovenie nedôvery – ale podčiarkuje rastúci hnev na predsedníčku v Bruseli po sérii kontroverzných krokov a škandálov.
Tento konkrétny návrh má veľmi malú šancu na schválenie, ako v rozhovore pre Euronews uznal aj poslanec Európskeho parlamentu, ktorý ho navrhol. „Bude sa hlasovať proti návrhu: Som si tým istý, pretože väčšina stále podporuje von der Leyen. A aj keď v tejto väčšine panuje veľa nespokojnosti s von der Leyen, momentálne ju nedonútia rezignovať,“ povedal predkladateľ Piperea.
Rumunský europoslanec však dúfa, že táto iniciatíva by mohla „otvoriť Pandorinu skrinku“ a podporiť ďalšie návrhy na vyslovenie nedôvery v nasledujúcich mesiacoch. „Je dôležité, aby sme mali tento demokratický proces, aby sme vynútili tento druh diskusie. Aj keď môj návrh nebude úspešný, pravdepodobne v budúcnosti budú ďalšie, ktoré budú úspešné,“ povedal.
Tri obvinenia predsedníčky
Návrh na vyslovenie nedôvery sa opiera o tri hlavné obvinenia. Prvé sa týka textových správ, ktoré si vymieňali predsedníčka von der Leyen a generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla počas rokovaní o vakcíne proti COVID-19.
„Súdny dvor EÚ v Luxemburgu rozhodol, že Európska komisia by mala zverejniť tieto SMS správy […] Európska komisia žiadosť zamietla. Ide o deľbu moci v demokracii: ak nemôžete akceptovať rozhodnutie spravodlivosti, znamená to porušenie právneho štátu,“ tvrdí Piperea.
Medzi ďalšie obvinenia patrí údajné nesprávne vynakladanie finančných prostriedkov po pandémii COVID-19 a údajný pokus Európskej komisie presadzovať svoje zelené politiky financovaním mimovládnych organizácií na lobovanie u poslancov Európskeho parlamentu, pričom Komisia obe tvrdenia poprela.
Ak by návrh na vyslovenie nedôvery prešiel, viedlo by to k rezignácii celej Komisie a spustilo by to zložitý proces vymenovania 27 nových európskych komisárov.