Príde doba „kešu“? Vráti TRANSAKČNÁ daň opäť výplaty „NA RUKU“?

Zdroj: TASR/Martin Baumann, pixabay.com/fotoblend
Reklama

Len čo vstúpi do platnosti daň z finančných transakcií, podnikatelia a firmy sa musia pripraviť na nové pravidlá. Táto daň sa týka všetkých odchádzajúcich platieb právnických osôb a podnikateľov, pričom výška dane sa odvíja od spôsobu transakcie. Bežní občania síce ostávajú mimo jej dosahu, no nepriamo ich ovplyvní cez firmy a zamestnávateľov, ktorí môžu hľadať alternatívne riešenia.

Koho sa nová daň dotkne najviac?

Daň z finančných transakcií zaťaží najmä podnikateľov a spoločnosti. Pri bežných prevodoch sa uplatní sadzba 0,4 % z platby, pričom maximálny poplatok je 40 eur. Hotovostné výbery budú ešte drahšie, keďže podliehajú 0,8 % z vyberanej sumy bez obmedzenia. Platobné karty síce dostali výnimku v podobe fixného poplatku 2 eurá ročne, no to len mierne zjemní celkový dopad dane.

Hotovosť na vzostupe?

Nové pravidlá môžu viesť k návratu platieb v hotovosti. Niektorí podnikatelia už teraz uvažujú o obmedzení bankových operácií a presune časti výplat na výber „na ruku“. Tento krok by ich ochránil pred poplatkami za prevody a ušetril nemalé sumy. No otázkou zostáva, či štát proti takémuto trendu nezasiahne sprísnením kontrol a zavedením prísnejších sankcií.

Zamestnanci v neistote

Niektoré firmy môžu namiesto hotovosti skúsiť preniesť náklady na zamestnancov, a to formou nižších miezd alebo redukciou benefitov. Keďže každá individuálna platba podlieha transakčnej dani, firmy budú hľadať cesty, ako minimalizovať tieto náklady. V konečnom dôsledku by to mohlo znamenať, že zamestnanci prídu o benefity, ktoré doteraz považovali za samozrejmé.

Obe strany rovnice

Nie všetci podnikatelia však uvažujú o návrate k hotovosti. Niektoré firmy budú radšej hľadať efektívnejšie spôsoby platenia, napríklad hromadné prevody alebo zmeny v bankových účtoch. Alternatívou môžu byť aj platby v rámci jednej banky, ktoré umožnia ušetriť na poplatkoch. Na druhej strane, tí, ktorí pracujú s veľkým objemom hotovosti, môžu byť motivovaní vrátiť sa k výplatám na ruku, najmä ak to zníži ich daňové zaťaženie.

Budúcnosť platieb v neistote

Transakčná daň prichádza s cieľom priniesť do rozpočtu nové príjmy, no zároveň mení finančné správanie podnikateľov aj zamestnancov. Je otázne, do akej miery sa hotovosť vráti do hry a aké protiopatrenia môže štát zaviesť.

Jedným z možných scenárov je sprísnenie regulácie hotovostných transakcií a zavedenie vyšších pokút za porušenie pravidiel. Na druhej strane, ak sa ukáže, že daň má negatívny dopad na ekonomiku, vláda môže byť donútená prehodnotiť jej výšku či mechanizmus výberu. V každom prípade je jasné, že firmy aj zamestnanci sa budú musieť prispôsobiť novým podmienkam, ktoré zásadne ovplyvnia spôsob, akým sa v krajine narába s peniazmi.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis