fbpx

Všeobecná zdravotná poisťovňa je zlatá baňa pre dohodárov

Reklama
Na snímke Richard Strapko. Zdroj: TASR

Zdá sa, že nie iba bývalý riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko našiel v štátnej poisťovni svoj džob snov. Hrávať golf, nechodiť do práce a poberať plat desaťtisíc mesačne. Zistenia a audity o hospodárení VšZP prinášajú ďalšie šokujúce výsledky, píše Pluska.

VšZP vykazuje celé roky stámiliónové straty, no svojim vyvoleným  poskytuje viac ako slušné živobytie. Richard Strapko zdá sa nebol jediným, kto si počas „riaditeľovania“ v poisťovni dokázal senzačne prilepšiť. Hotové eldorádo na zárobky je každoročná prepoisťovacia kampaň, v rámci ktorej sa všetky zdravotné poisťovne snažia získať čo najviac nových poistencov. Nebolo tomu inak ani v roku 2022. Kým zdravotná poisťovňa Dôvera získala viac ako 13-tisíc nových klientov a Union dokázal pritiahnuť takmer sedemtisíc nových poistencov, VšZP ich stratila takmer 20-tisíc.

Podľa slov bývalej generálnej riaditeľky VšZP Ľubice Hlinkovej  bolo vyplatených na odmenách za nábor poistencov približne 2,4 milióna eur, u niektorých osôb dosiahla individuálna odmena závratnú sumu v objeme až 90-tisíc eur. V tom istom roku zamestnávala poisťovňa približne 2 500 osôb na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti.

Dohody mali byť v niektorých prípadoch uzatvorené dokonca v rozpore so Zákonníkom práce a mali obsahovať dohodnuté odmeny až do výšky 60 eur za hodinu.

„Je naozaj ‚donebavolajúce, ak niekto na prepoistení občanov získa sumy, ktoré sú rádovo presne na úrovni, o ktorej hovorila aj pani Hlinková. Na základe našich analýz máme podozrenie, že mohli byť dokonca vyššie,“ povedal Ľubomír Andrassy, šéf Najvyššieho kontrolného úradu pre denník Nový Čas.

Podľa informácií týždenníka TREND mali odmeny za prepoisťovaciu kampaň dosahovať sumy až okolo 110 -tisíc eur, pričom mali byť vyplatené rodinným príslušníkom. Hospodárenie poisťovne preveruje NKÚ.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie