Vstup Ukrajiny do NATO je nereálny na dosiahnutie mieru, americké jednotky sa nechcú do konfliktu zapájať

zelenský, zelenskyj, Hegseth
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, americký minister obrany a šéf Pentagonu Pete Hegseth. Foto: TASR/AP
Reklama

Hegseth sa vyjadril, že návrat k ukrajinským hraniciam spred roku 2014, kedy Rusko anektovalo Krym a východnú Ukrajinu, „je nereálny cieľ“.

Americký minister obrany a šéf Pentagonu, Pete Hegseth tvrdí, že vojna medzi Ukrajinou a Ruskom „musí skončiť“ a vstup Ukrajiny do NATO je nereálny.

Podľa CNN tiež povedal, že USA už nebudú uprednostňovať európsku a ukrajinskú bezpečnosť, keďže Trumpova administratíva presúva svoju pozornosť na zabezpečenie vlastných hraníc USA a odrádzanie od vojny s Čínou.

Na Ukrajine nerozmiestnia americké jednotky

V poznámkach pred stretnutím Ukrajinskej kontaktnej skupiny pre obranu Hegseth tiež povedal, že európske jednotky by mali byť primárnou silou zabezpečujúcou povojnovú Ukrajinu, do čoho sa americké jednotky nebudú zapájať.

„Spojené štáty neveria, že členstvo Ukrajiny v NATO je realistickým výsledkom dohodnutého riešenia,“ povedal Hegseth a dopĺňa, že „v rámci akejkoľvek bezpečnostnej záruky nebudú na Ukrajine rozmiestnené americké jednotky“. 

Hegseth sa vyjadril, že návrat k ukrajinským hraniciam spred roku 2014, kedy Rusko anektovalo Krym a východnú Ukrajinu, „je nereálny cieľ“.

Komentáre sa pravdepodobne týkajú ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý v uplynulých dňoch povedal, že Európa nemôže sama poskytnúť Ukrajine zmysluplné bezpečnostné záruky bez amerického vedenia.

Hegseth na zasadnutí rovnako neoznámil žiadnu novú pomoc USA Ukrajine. „Dnes sme tu aj preto, aby sme priamo a jednoznačne vyjadrili, že strohá strategická realita bráni Spojeným štátom americkým, aby sa primárne zameriavali na bezpečnosť Európy,“ povedal.

Odklon od Bidenovej administratívy

Hegsethove komentáre nemuseli byť pre spojencov USA prekvapením. NATO a Európska únia sa pripravovali na to, aby USA výrazne ustúpili od vedúcej úlohy, ktorú zohrávali od roku 2022 pri poskytovaní a koordinácii vojenskej pomoci Ukrajine.

NATO z toho dôvodu vytvorilo vlastný bezpečnostný mechanizmus, ktorý má pomôcť koordinovať vojenskú pomoc krajine.

Komentáre ministra obrany USA však boli doteraz najjasnejším vyjadrením toho, ako sa Trumpova administratíva pokúša oddeliť od Európy a urobiť z ukrajinského konfliktu plne európsky problém.

Je to výrazný odklon od prístupu Bidenovej administratívy, ktorá urobila z transatlantického spojenectva a podpory Ukrajiny ústredný bod svojej zahraničnej politiky.

Hegseth tiež zopakoval výzvy prezidenta Donalda Trumpa, aby spojenci zvýšili svoje výdavky na obranu na 5 % svojho HDP namiesto 2 %, pričom povedal, že to „nestačí“.

Na záver svojich poznámok Hegseth zdôraznil, že USA „zostávajú oddané aliancii NATO a obrannému partnerstvu s Európou. Bodka. Ale Spojené štáty už nebudú tolerovať nevyvážený vzťah, ktorý podporuje závislosť.“

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Vojna na Ukrajine