Vyberáte si vhodný zdroj tepla do domácnosti? Odborník poukázal na výhody a nevýhody jednotlivých možností

pixabay.com/ri, HarmvdB
Reklama

Rozmýšľate nad vhodným zdrojom tepla do vašej domácnosti? V článku sa dozviete, ktorá alternatíva je cenovo najdostupnejšia. 

Ako informuje portál zive.aktuality.sk, tepelné čerpadlá zažívajú zlé časy. Predaje zariadení sa vo viacerých krajinách Európy prepadli a dôvodov je viacero. Medzi najdôležitejší faktor patrí čiastočné zmiernenie cien na trhu s energiami, ale aj celkom vysoké investičné náklady spojené s kúpou takéhoto zariadenia. U nás je dôležitým faktorom aj pomer ceny plynu voči elektrine. Ten sa však ešte môže zmeniť  s úpravou cien.

Vysoké ceny 

Mnohí ľudia nie sú ochotní investovať do tepelného čerpadla. Dôvod je jednoduchý a spočíva v tom, že vykurovací systém s podlahovými, stenovými či stropnými rozvodmi dnes v závislosti od veľkosti vykurovacej plochy a spôsobu vyhotovenia stojí tisíce až desaťtisíce. Ani samotné zariadenie nie je zrovna najlacnejšou položkou a vyjde na 6- až 10-tisíc.

Plynový kotol je teda oveľa lacnejší, avšak v tomto prípade je potrebné do celkovej výšky investíce zahrnúť aj náklady súvsiace s vybudovaním prípojky , čo taktiež môže predstavovať tisíce eur. Inou možnosťou môže byť kotol na tuhé palivo, no legislatíva je na tento spôsob stále viac prísnejšia.

Najatraktívnejším je teda priame elektrické vykurovanie, napríklad odporovými káblami, fóliami, respektíve rohožami, alebo infrapanelmi skombinovanými s elektrickým bojlerom. Ide o technológie, ktoré sú najjednoduchšie na inštaláciu a vaše investičné náklady sú minimálne. Aj táto voľba má však svoju negatívnu stránku, v tomto prípade je energeticky náročnejší ohrev vody.

Elektrické systémy však môžno spárovať s fotovoltikou. Nevýhodou však je, že solárne panely počas vykurovacej sezóny vyrobia výrazne menej elektriny ako v lete, vo výsledku tak na teple a ohreve vody pri priamom elektrickom zdroji ušetríte menej ako s tepelným čerpadlom. Toto je individuálne, pretože všetko záleží od veľkosti domu, zateplenia, energetických strát, orientácie okien a presklených plôch na svetové strany a mnohých ďalších faktorov.

Rozhodovanie pre správnu voľbu je teda subjektívne. Tepelné čerpadlo však zvykne byť atraktívnejšie práve z hľadiska prevádzky. Výhodou je tiež to, že v teplejších mesiacoch dokáže vyrábať chlad, no problémom je jeho vstupná cena. Taktiež je potrebné osloviť odborníkov, pretože ak sa nenainštaluje správne, tak vám môže odísť už po pár rokoch.

Dotácie 

Odborník poukázal na časovo limitované akcie tepelných čerpadiel, ktoré ľudí mnohokrát presvedčia. „No teraz si to vezmime v praxi: ak idete stavať dom, bude vám to trvať aj dva roky či viac. Kúpite si však tepelné čerpadlo na sklad len preto, lebo je práve teraz o tisíc eur lacnejšie a niekde ho na tie dva roky uskladníte? Ja osobne by som si ho nekúpil,“ povedal v rozhovore konateľ spoločnosti, ktorá vyše desať rokov inštaluje tepelné čerpadlá, Jaroslav Urdzik.

Ku kúpe však môžu motivovať aj štátne dotácie, avšak podľa experta je potrebné rozlišovať na časť ekonomicky silnejšieho Slovenska a časť Slovenska, ktorá je závislá od dotácií. „Pri základných inštaláciách, ktoré realizujeme, je maximálna dotácia 3 800 eur a v určitých zónach znečistenia až 4 370 eur. A pre týchto ľudí to už pri základnej zmene kúrenia z plynu na tepelné čerpadlo tvorí 35 až 40 % z celkových nákladov. Takže pre nich je to podľa mňa už dostatočne motivujúce, hoci, ako som povedal, napríklad v Česku to bola dvojnásobná suma,“ pripomína Urdzik. Zároveň dodal, že v regiónoch, kde sa skôr stavajú novostavby, nie je výška dotácie pre človeka rozhodujúca.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis