Leto sa nezadržateľne blíži. Výber dovolenky majú niektorí ešte len na pláne, iní už poznajú cieľovú destináciu a už ich čaká iba balenie kufrov.
Vyhnite sa problémom
Pred cestou na dovolenku sa do kufra snažíme zabaliť všetko dôležité. Okrem maximálnej hmotnosti batožiny, ktorú má každá letecká spoločnosť stanovenú individuálne alebo podľa vopred zaplateného balíka pri kúpe leteniek, musíme myslieť na samotný obsah.
Prepravné spoločnosti upozorňujú cestujúcich, že nie všetky predmety, bez ktorých by sme sa na dovolenke nezaobišli, môžeme so sebou vziať na palubu lietadla. Rovnako je dôležité skontrolovať pravidlá štátu, do ktorého cestujeme, ktorý taktiež môže vylúčiť prenos niektorých výrobkov bežnej spotreby do krajiny.
Aby ste sa vyhli zbytočným problémom, nestačí sa iba bezhlavo pobaliť a vyraziť na dovolenku, ale myslieť na množstvo pravidiel, ktorých dodržaním si užijete bezstarostnú dovolenku. A výnimkou nie je ani kontrola na letisku, cez ktorú, keď neprejdete pre zakázaný či nevhodný predmet vo vašom kufri, tak sa sen o pobyte pri mori ihneď rozplynie.
Preprava podľa pravidiel
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave varuje cestujúcich, aké predmety možno prepravovať len za určitých podmienok. Na dovolenku si totiž mnohí vezmú so sebou okrem nabíjačiek na telefóny aj externý zdroj, vďaka ktorému nemusia hľadať zásuvky.
Ide o takzvanú power banku, ktorá na letisku môže spôsobiť nemalé problémy. Cestujúci si ju môže zabaliť výhradne do príručnej batožiny a maximálna kapacita náhradnej nabíjačky nesmie presiahnuť 100 Wh a 12 V, informuje Nový Čas.
„Zaznamenávame mnohé prípady, keď nemôžeme cestujúcemu povoliť prepravu tzv. externej nabíjačky vzhľadom na jej vysoký obsah lítia. Podľa medzinárodných pravidiel prepravy lítiovo-iónových batérií, vyplývajúcich z predpisov združení IATA a ICAO, je možné power banky prepravovať v príručnej batožine, len ak ich kapacita batérie nepresahuje 100 Wh a 12 V,“ vysvetľuje Zdenka Paľove, vedúca útvaru bezpečnosť Letiska M. R. Štefánika.
Skontrolujte technické parametre
Preprava power banky s vyššou kapacitou závisí od pravidiel konkrétneho dopravcu a je možné si ju zobrať so sebou iba po predošlom schválení. V tom prípade je povolená kapacita nanajvýš do 160 Wh.
Nad túto hranicu už externú nabíjačku nie je povolené v lietadle prenášať vôbec. „Na letiskách v zahraničí boli evidované prípady, keď externé power banky spôsobili požiar,“ dodáva Paľove a upozorňuje na nutnosť sprísniť pravidlá pre ich prepravy.
Ďalšie naradenie sa týka počtu kusov externých nabíjačiek, ktoré si so sebou môžeme vziať. Na jedného cestujúceho je stanovený limit dvoch power bánk. Pokiaľ externá nabíjačka nespĺňa stanovené predpisy, bezpečnostná kontrola na letisku radí odovzdať ju príbuznému alebo uložiť do vozidla na letisku.
Inak bude zariadenie posunuté na ekologickú likvidáciu. „Cestujúcim odporúčame, aby si pred leteckou dovolenkou skontrolovali technické parametre svojich power bánk a uistili sa, že ich preprava je v súlade s platnými predpismi. Informácie o kapacite nájdu priamo na zariadení alebo v technickej špecifikácii výrobcu. V prípade pochybností odporúčame kontaktovať leteckého dopravcu ešte pred cestou,“ uzavrela Paľove.