Robert Fico označil koaličných partnerov Hlas-SD a SNS za tých, ktorí v koalícii nedržia počty a pohrozil im predčasnými voľbami.
Hlas-SD na to reagoval vylúčením Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša zo svojich radov. O aktuálnej situácii v strane Hlas-SD hovoril minister investícií a podpredseda strany Richard Raši na obrazovkách TV SPARK v relácii Téma s Petrom Bielikom.
Spŕška klamstiev pre eurofondy
Po vylúčení Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša zo strany Hlas-SD prišla reakcia prakticky okamžite. Migaľ v rozhovore pre Denník N vyniesol z „kuchyne“ strany všetko, čo mohol.
Jednou z tém, ktorú Migaľ načrtol, bolo čerpanie eurofondov, ktoré je podľa neho jedno z najslabších za posledné obdobia. Vychádzal z tvrdení analytikov, že sa čerpali len tri percentá z objemu európskych peňazí, a preto Richard Raši plánoval „utiecť“ z ministerstva do Národnej rady za jej predsedu.
Minister investícií Richard Raši trojpercentný údaj potvrdil, avšak dodáva, že po príchode na úrad po predošlom vedení Veroniky Remišovej mali vyhlásených nula výziev a vyčerpaných nula eur.
„Normálne čerpanie výziev, dĺžka od výzvy po vyplatenie bola za pani Remišovej takmer 25 mesiacov. Keď nám ona nechala nulu a 25 mesiacov za jej vedenia trval jeden projekt, tak to, čo sa nám podarilo, považujeme za menší zázrak… Katastrofálne čerpanie nie je kvôli nám, ale vďaka nám sa eurofondy vôbec rozbehli,“ povedal.
Podľa Rašiho bolo ministerstvo investícií „v stave nepripravenosti eurofondov“ a museli dočerpať pôvodné eurofondy, pretože existovala hrozba, že Slovensko príde o dve miliardy eur. „Budeme mať historicky najvyššie čerpanie za minulé eurofondy.“
Nerozumie preto kroku Samuela Migaľa vyjadriť sa pre Denník N, ktorý Raši označil za „jeden z najväčších kritikov našej strany a vládnej koalície“. Tvrdenia vylúčeného poslanca sú len „spŕškou klamstiev“.
„Ja mám utekať preto, že sa nám podarilo rozbehnúť eurofondy? Tak mal nás pochváliť (Samuel Migaľ, pozn. red.), a preto hovorím, že klamal ráno, klamal na obed a klamal aj večer. A to ma na ňom mrzí.“
Raši dodal, že „za rok a pol sa podarilo zakontrahovať 4,5 miliardy, čo sú už podpísané zmluvy na čerpanie eurofondov,“ a celkový balík európskych peňazí, ktorý by mal Slovensku pripadnúť, je 12,5 miliárd eur, čiže „sme už nad jednou tretinou“.
Kreslo predsedu parlamentu
Téma neobsadeného miesta predsedu parlamentu rezonuje v spoločnosti už niekoľko mesiacov. Samuel Migaľ v rozhovore pre Denník N povedal, že na klube mal zaznieť návrh o Petrovi Žigovi, po čom sa mal v tom okamihu zdvihnúť Richard Raši a vyhlásiť, že „on chce byť predsedom, pretože je sympatický, vie sa pekne usmievať, chodí po regiónoch, potriasa si ruky s regionálnymi lídrami a pristane mu to.“
Minister investícií na tieto slová reagoval, že „hádam ja o sebe nebudem hovoriť, že som sympatický, že mi to pristane. Samozrejme, že nie. To je ďalšie z klamstiev pána Migaľa.“
Raši ozrejmil, že jeho nominovanie alebo ministerky hospodárstva Denisy Sakovej zaznelo ešte v čase, kedy bol predsedom strany Peter Pellegrini. Rozhodnutie, koho by Hlas nominoval na post šéfa Národnej rady, vychádzal z predsedníctva a z koaličnej zmluvy, podľa ktorej toto miesto patrí druhej najväčšej koaličnej strane.
„Pán Migaľ tieto klamstvá hovorí len preto, aby prekryl tú najväčšiu tému, ktorá je na neho naviazaná, Hovorí o tom, že sa odkláňame od odkazu Petra Pellegriniho, ktorému je verný. A na druhej strane povedal, že Peter Pellegrini má stále vplyv na stranu. Myslím si, že celé jeho vyjadrenie pre Denník N bolo obranou toho, aby prekryl jeho politické vydieranie.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)