Ako sme informovali v pondelok, 27. januára, Samuel Migaľ slová o vydieraní poprel a tvrdí, že to nie je pravda. „O žiadnych postoch na našom poslednom stretnutí nebola reč.“
Dodal, že žiadali len bezpečnostné záruky. Dôvodom sú tvrdenia, že okolo neho, Radomíra Šalitroša, Romana Malatinca a Jána Ferenčáka, sa objavil „zvýšený záujem bezpečnostných zložiek“ a že sa „podivné osoby vypytujú na veci zo súkromia.“
Raši ale ubezpečil, že „z informácií, ktoré mám od ministra vnútra a nášho predsedu, môžem jednoznačne vylúčiť, že by sa akákoľvek zložka, o ktorej by mohol mať vedomosť, okolo nich mohla motať alebo sa o nich zaujímať.“
Kto (ne)chce predčasné voľby?
Hoci zo štyroch vylúčených členov napokon zotrvali v strane Hlas dvaja poslanci, Migaľ tvrdí, že držia spolu. Otázna je preto stabilita koalície, ktorá nedávno zažívala turbulencie pri blokáde parlamentu odídencami z SNS. Podľa Migaľa by nepriaznivú situáciu v trojlístku mal vyriešiť premiér Robert Fico, aby nedošlo k predčasným voľbám.
„Mám pocit, že jediný, kto chce, aby došlo k pádu vlády, je prezident tejto krajiny,“ pokračoval v Denníku N.
Odvolal sa pritom na zákulisné informácie, že v prípade pádu vlády, by Peter Pellegrini vymenoval úradnícky kabinet. S týmto tvrdením už v minulosti prišiel aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.
Minister Richard Raši nerozumie, odkiaľ Migaľ naberá tieto dojmy. „Keď si vezmete jeho vyjadrenia rok a pol dozadu, žiadne takéto pocity nemal, ani pred mesiacom, ani pred dvoma. Náš bývalý predseda a terajší prezident sa jasne vyjadril, keď sme sa s ním rozprávali, že on predčasné voľby nepovažuje za riešenie a je za to, aby vládna koalícia, keď má väčšinu v parlamente, vládla. On určite nie je podporovateľom predčasných volieb. Čiže ďalšie klamstvo pána Migaľa.“
Podľa vyjadrenia ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na sociálnej sieti, štyria poslanci Hlasu-SD „vzniesli ako jediné požiadavky vlastné personálne nominácie na štyri kľúčové posty: minister vnútra, podpredseda NR SR, riaditeľ vojenského spravodajstva a podpredseda strany HLAS.“
Aj podľa Rašiho je vylúčenie dvoch poslancov správne. „Toto vydieranie odznelo priamo. A preto je správne, keďže pán Migaľ je hlavou tejto skupiny, že bol zo strany vylúčený. A je to signál aj dovnútra koalície a našej strany, že s vydieračmi sa nevyjednáva.“
Krehká väčšina koalície
Z pôvodnej stabilnej 79-ky sa po rebéliách niektorých poslancov stala koaličná väčšina nestabilnou. Poslancov čakajú hlasovania o dôležitých zákonoch, napríklad o dohode so zdravotníkmi, pre ktoré hrozili lekári odchodom a zdravotníctvo čelilo kolapsu, alebo o úrade, ktorý by mal začať fungovať a uľahčovať územné a stavebné konania.
Poslanci sa však majú najskôr stretnúť vo februári. Budú pri hlasovaní chýbať hlasy a dôjde k problémom?
„Myslím, že nie, veď zdravotnícke zákony vznikajú na základe dohody s Lekárskym odborovým združením, ku ktorej vyzývala a podporovala ju aj celá opozícia. Zákon obsahuje len to, s čím aj opozícia súhlasila a aj vláda sa dohodla,“ povedal Raši.
Okrem týchto zákonov budú riešiť napríklad aj radu STVR, čo môže opäť vniesť nepokoj do koalície. Veľkú skúšku zažije koaličný trojlístok na jeseň, kedy bude spájať dlhovú brzdu s vyjadrením dôvery vláde.
Minister Raši si myslí, že nehrozí k rekonštrukcii vlády či k pristúpeniu k predčasným voľbám. „Myslím, že sa to vyrieši oveľa skôr a v októbri to bude stabilná koalícia, ktorá bude fungovať a nebudeme vôbec musieť špekulovať,“ uzavrel.
Čo ďalšieho dodal minister k stabilite vládnej koalície? Témou diskusie boli aj piatkové protesty, ktoré sa uskutočnili naprieč niektorými slovenskými námestiami. Ľudia vyslovili kritiku vláde Roberta Fica. Richard Raši hovoril aj na margo správy SIS, pre ktorú musela byť utorňajšia mimoriadna schôdza, na ktorej čelil premiér Fico odvolávaniu, utajovaná Dozvie sa verejnosť obsah správy alebo o údajných organizátoroch takzvaného Majdanu? Zistíte viac v relácii Téma s Petrom Bielikom na našom YouTube kanáli.