Mnohí si pritom neuvedomujú, že v prípade zistenia podvodu im môže hroziť aj trest odňatia slobody.
Treba sa vynájsť za každých okolností, ako sa hovorí. Aj preto Slováci neustále špekulujú, ako sa jednoducho dostať k peniazom z poistného plnenia.
Mnohí si pritom neuvedomujú, že v prípade zistenia podvodu im môže hroziť aj trest odňatia slobody. STVR dodáva, že stúpa počet odhalených prípadov, kedy malo dôjsť k poistnému podvodu.
Prichádzajú s novými spôsobmi
Je to spôsobené neustálym vylepšovaním systémov poisťovní, ktoré si tak ročne ochránia milióny eur, ktoré by vyplatili na poistnom plnení. Existujú ale situácie, kedy sa špekulanti dokážu vynájsť a vymýšľajú rôzne metódy, ako získať peniaze.
Jeden príklad za všetky. Spoločnosť ohlásila poisťovni škodovú udalosť, pri ktorej vznikla škoda na automobile v sume 9-tisíc eur. Mal ju spôsobiť pracovník kosačkou počas kosenia trávnika.
Vyšetrovanie potvrdilo podozrenia, keď sa incident odohral v zimnom období. Následne šetrením odhalili, že škoda vznikla za úplne iných okolností. Na klamstvo poškodeného sa prišlo a nedostal napokon ani cent.
„Prichádzajú s novými spôsobmi, snažia sa zisťovať, ako pracujeme, ktoré dôkazy sú platné, ktoré sú menej dôležité,“ ozrejmil koordinátor špeciálnych činností poisťovne Allianz Vojtech Kosík.
Nahlasované škody sa zväčša pohybujú v reálnych sumách a poškodení si ich úplne nevymýšľajú, ale pri poistnom plnení sa niekedy pokúšajú získať viac, než na čo im vzniká nárok.
„Za uplynulý rok poisťovne na Slovensku prešetrovali viac ako 17-tisíc podozrivých poistných udalostí, ktoré boli nahlásené. Oproti predošlému roku evidujeme naozaj veľký, takmer 20-percentný nárast,“ ozrejmila Eva Jacková zo Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO).
Bez trestu nevyviaznu
Podvodníci skúšajú triky aj v čase povodní, ktoré minulý rok zasiahli niektoré lokality Slovenska. Najčastejšie sa podvody realizujú pri škodách na súkromnom majetku.
„Vedia, že poisťovňa má v tom čase veľa práce, naraz veľa hlásených škôd, naraz treba obhliadať, treba naozaj počítať škody a tak ďalej. Čiže vlastne toto je takým motívom pre niektorých nečestných klientov,“ vysvetlila vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianzu Jaroslava Kováčiková.
Oklamanie poisťovne sa v lepšom prípade zaobíde bez vyplatenej odškodnej sumy, v horšom prípade skončí klient s trestom.
„Slovenský trestný zákon pozná trestný čin poisťovací podvod, za ktorý hrozí trestná sadzba od jedného do 15 rokov v závislosti od výšky spôsobenej škody,“ dodala Jacková.