Vyplatený dôchodok si môže Sociálna poisťovňa vyžiadať späť. V akých prípadoch k tomu dochádza?

dôchodok
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/ededchechine
Reklama

O smrti rodina zosnulého nemusí poisťovňu oboznámiť, vykoná tak miestny matričný úrad. 

Rôzne formy penzií sa každý mesiac vyplácajú dôchodcom v stanovených lehotách Sociálnou poisťovňou (SP). Pokiaľ senior obdrží peniaze napríklad v 20. deň mesiaca, dôchodok je určený pre obdobie od 20. januára do 19. februára.

Poisťovňa si môže dôchodok vyžiadať naspäť

V prípade, že má senior zriadený bankový účet, SP mu penziu poukáže na účet jeden pracovný deň pred splatnosťou. Ako informuje Pravda, sú situácie, kedy už vyplatený dôchodok si môže SP opätovne stiahnuť z účtu alebo vyžiadať späť.

Jeden zo sťažovateľov sa pýtal na prípad, keď jeho matka dostala dôchodok na účet, avšak na ďalší deň zomrela. Poisťovňa si penziu obratom stiahla z účtu, hoci si rodina myslela, že na dôchodok má nárok.

„Ak napríklad mal človek splatnosť dôchodku 2. dňa v mesiaci, a ten pripadol na nedeľu, Sociálna poisťovňa poukazuje dôchodok na účet penzistu už v piatok, teda 31. deň v uplynulom mesiaci. A ak ten človek zomrie v sobotu 1. deň v mesiaci, Sociálna poisťovňa si tento dôchodok vyžiada z banky späť, lebo už dôchodcovi nepatril,“ ozrejmil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Kedy sa dôchodok stáva predmetom dedičstva?

Ďalší z prípadov, kedy SP obratom vyžiada penziu, je vyplatenie sumy po úmrtí seniora. O smrti rodina zosnulého nemusí poisťovňu oboznámiť, vykoná tak miestny matričný úrad.

„O tom, či na dôchodku zomretého evidujeme nevyplatený dôchodok, sa pozostalí môžu informovať priamo v Sociálnej poisťovni. Nevyplatený dôchodok po zomretom nie je predmetom dedičstva. Majú na neho nárok postupne manžel alebo manželka, deti a rodičia. Ak niet takýchto osôb, až potom sa dôchodok stáva predmetom dedičstva,“ upresňuje Kontúr.

Pozostalí po zomretom seniorovi sa nemusia obracať na SP v prípade nevyplatenej penzie. Manželovi alebo manželke bude poukázaný po vybavení žiadosti o vdovecký, respektíve vdovský dôchodok.

Ako dodáva SP na svojej stránke, vyplatenie dôchodku po zosnulom sa vzťahuje aj na dieťa a rodiča, ktorí rovnako môžu podať žiadosť o vyplatenie splatných súm na dôchodku.

„Deti a rodičia žiadajú o nevyplatený dôchodok po zomretom neformálnom žiadosťou a čestným vyhlásením s úradne osvedčeným podpisom, ktoré odovzdajú v pobočke Sociálnej poisťovne alebo zašlú poštou. Pozostalému sa v prípade, ak Sociálna poisťovňa eviduje nevyplatený dôchodok, vyplatí za celý mesiac, neprepočíta sa na dni,“ dodáva Kontúr.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis