„Daňový úrad vyzve najskôr daňovníka na nápravu telefonicky, potom poštou. Ak k náprave nedôjde, priznanie sa považuje za nepodané,“ dodáva Mihalíková.
Pokiaľ príslušný daňový úrad neinformujeme o odklade podania daňového priznania a omeškáme sa, hrozia nám pokuty.
„Za nepodanie daňového priznania v termíne hrozí pokuta 30 EUR až 16-tisíc EUR. Od prvého dňa po termíne okrem toho začína bežať aj penále za každý deň omeškania úhrady dane.“
Ďalší problém nastáva, keď si zamestnanec splní povinnosť podať priznanie, avšak pozabudne sa na úhradu dane. „Pre podanie priznania a zaplatenie dane však platí rovnaký termín. V opačnom prípade to daňový úrad eviduje ako nedoplatok na dani a daňovníkovi hrozia sankcie,“ dodáva.
Prešľapy si daňovníci často nevšimnú
S platbami za dane môžu byť väčšie starosti, než by sa daňovníkovi mohlo zdať. „Uhradiť daň na správne číslo účtu so správnymi údajmi môže byť pomerne zložitý proces.“
Keďže daňovníkovi je určený osobný účet, na ktorý musí odviesť daň, aj v tomto prípade sa pochybenie nevypláca. Daňovníci si prešľap mnohokrát ani nevšimnú.
„Pred úhradou dane je potrebné si správne vyskladať číslo účtu, ktoré pozostáva zo správneho predčíslia a osobitného účtu daňovníka. Najčastejšou chybou pri úhrade je, že si daňovníci vygenerujú IBAN bez predčíslia alebo s nesprávnym predčíslím,“ tvrdí Mihalíková.
Z tohto dôvodu sa platba vráti z daňového úradu, čo ale daňovník nemusí postrehnúť, a preto mu vznikajú nedoplatky na dani, o ktorých netuší, pretože nie je naň upozornený daňovým úradom.
„Táto výzva prichádza obvykle až po splatnosti dane a okrem nedoplatku tak daňovník musí zaplatiť aj penále z omeškania,“ varuje odborníčka.
Formálne chyby v dokumente
Pracovníci, ktorí si vypĺňajú priznanie vo vlastnej réžii, majú vo zvyku si mýliť typy dokumentov, a tak odovzdajú nesprávnu formu daňového priznania.
Zamestnanci, ktorí nedostali od zamestnávateľa ročné zúčtovanie alebo nadobudli príjmy zo zahraničia či prác na dohodu, odovzdávajú priznanie typu A.
Živnostníci, zamestnanci s rôznymi príjmami, napríklad z prenájmu či predaja nehnuteľností či kryptomien siahnu po daňovom priznaní typu B.
Za chybu sa považuje aj odovzdanie priznania v papierovej forme, aj keď je daňovník povinný podávať ho elektronickým spôsobom, či zlé uvedenie čísla v prípade počtu príloh.
„Počet príloh pri type B je veľmi zmätočný, pretože formulár má 4 prílohy, ktoré sú jeho súčasťou, napriek tomu, že očíslované sú iba 3. Máme obvykle problém klientov presvedčiť, že 4 je správny počet, aj keď tak nie sú očíslované,“ dodáva odborníčka.
Na záver odporúča všetkým daňovníkom, aby na vypĺňanie priznania využili online aplikácie, ktoré ich nasmerujú, do ktorej kolónky treba vpísať konkrétne sumy. Tie zároveň upozornia na nesprávne vyplnenie či výpočet. Aby sa odovzdávanie daňového priznania nestávalo nočnou morou, môžete sa obrátiť na účtovníkov či odborníkov, ktorí poznajú správne postupy a vyplnia priznanie za vás bezchybne. Vy sa tak zbytočne nepripravíte o stovky eur.