fbpx

Výrobca čipov Nvidia vďaka AI raketovo rastie, štvrťročný zisk zvýšil o 769 %

Reklama
Logo spoločnosti Nvidia. Zdroj: Unsplash/BoliviaInteligente

Americkému výrobcovi čipov Nvidia prudko vzrástol vo štvrtom štvrťroku čistý zisk na 12,3 miliardy USD (asi 11,5 miliardy eur) z 1,4 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka. Hlavným pohonom rastu bol záujem o čipy pre umelú inteligenciu (AI). Tržby firmy stúpli o 265 percent na 22,1 miliardy USD, uviedla firma vo vyhlásení. 

Analytici očakávali v štvrťroku v priemere tržby 20,4 miliardy USD. Tržby v divízii technológií pre dátové centrá sa zvýšili päťnásobne na 18,4 miliardy USD. Technológia firmy Nvidia, pôvodne vyvinutá pre grafické karty, sa osvedčila pre výukové aplikácie s AI. Vďaka tomu podnikanie firmy a jej hodnota na burze prudko rastú.

Len od začiatku tohto roka akcie Nvidie stúpli o viac ako 30 percent. Firma sa dostala medzi najhodnotnejšie na svete, jej trhová kapitalizácia činí takmer 1,7 bilióna USD.

„Výsledky Nvidie za posledné tri mesiace v minulom roku prekonali vysoké očakávania analytikov,“ uviedol analytik XTB Štěpán Hájek. „Tržby za GPU procesory, ktoré sú za posledný rok jedným z najviac dopytovaných tovarov, pretože zrýchľujú výpočtovú technológiu potrebnú na prácu veľkých jazykových modelov, tvoria prevažnú väčšinu tržieb Nvidie. Akcie spoločnosti svojou výkonnosťou prilákali veľa pozornosti a skepsy, či AI nie je iba bublina. Výsledky ukázali, že nie,“ dodal.

Podnikanie firmy čiastočne brzdí opatrenia prijaté americkou vládou, ktoré zakazujú dodávky technológií AI do Číny. Nvidia tam nesmie predávať najmodernejšie čipové systémy používané na trénovanie AI.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie