V prípade bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru podal vyšetrovateľ návrh na podanie obžaloby. Potvrdila to hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová. Na prípad upozornil portál Aktuality.sk.
Kičura je známy z videa, keď ho prišla v župane a papučiach zadržať polícia. Stalo sa to pred takmer piatimi rokmi. Väzobne bol stíhaný od apríla 2020. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho prepustil v októbri 2021 z väzby na základe žiadosti vyšetrovateľky.
Za ten čas sa proti Kičurovi nazbieralo niekoľko obvinení. Je stíhaný pre prijímanie úplatkov, pranie špinavých peňazí, porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku či machinácie pri verejnom obstarávaní.
Hrozilo mu dlhoročné väzenie
Niekdajšiemu šéfovi štátnych hmotných rezerv pôvodne čelil za všetky spomínané skutky hrozbe, že pôjde za mreže na dlhé roky. Zmenilo sa to prijatím vládnej novely Trestného zákona. Posunuli sa v ňom hranice škôd a trestných sadzieb, a po novom tak môže vyviaznuť aj s podmienkou, pripomenuli Aktuality.sk.
Na krku má štyri kauzy
Niekdajšia Národná kriminálna agentúra začala trestné konanie ešte v marci 2020. V tom čase išlo o dva skutky. Prvý sa týkal nákupu zdravotníckeho materiálu v čase pandémie. Podľa polície Kičura a ďalší ľudia zo štátnych rezerv nastavili súťaž tak, aby vybrané firmy mali výhodnejšie podmienky. Problém bol údajne v tom, že aj keď inštitúcia mohla nakúpiť lacnejšie, neurobila tak.
Ďalší prípad súvisí s nákupom vyslobodzovacích tankov a mobilných premostení za vyše 16 miliónov eur. Podľa vyšetrovateľov mal Kičura dostať úplatky formou veľmi lacných bytov v centre Bratislavy. Tie prepísali na jeho syna.
V tretej kauze čelí podozreniam z korupcie v súvislosti s predajom skladových priestorov štátnych hmotných rezerv. Od ďalšieho obvineného, podnikateľa Miroslava Solavu, mal na úplatkoch dostať vyše 220-tisíc eur. Obaja pritom tvrdia, že išlo o pôžičku.
Ďalšie obvinenie pribudlo Kičurovi v roku 2022. Ide o manipulácie pri verejných obstarávaniach stavebných zákaziek hmotných rezerv za jeho vedenia. Podľa portálu Aktuality.sk policajti úplatky vyčíslili na viac ako 770-tisíc eur.
Zaistili mu majetok, vinu odmieta
Kajetán Kičura všetky obvinenia odmieta. Polícia mu pôvodne zaistila dom na Kysuciach aj 20 zlatých tehličiek, vtedy v hodnote približne štvrť milióna eur.
Nehnuteľnosť už ale zaistenú nemá. Novela Trestného zákona už totiž ani jeden zo skutkov neklasifikuje ako obzvlášť závažný zločin a preto Kičurovi nehrozí prepadnutie celého majetku. Naopak, zlaté tehličky mu nevrátili, lebo vraj môžu byť výnosom z trestnej činnosti.